Jesteś tutaj: Blog Co na niestrawność. Domowe sposoby na lepsze trawienie

Co na niestrawność. Domowe sposoby na lepsze trawienie

#niestrawnosc # trawienie # dieta # zioła

11:00, dnia 05 styczeń 2023r.
1929
0

Większości osób jedzenie kojarzy się z przyjemnością. Należy jednak wskazać, że spożycie zbyt dużych porcji pożywienia może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości. Niestrawność (dyspepsja) to zespół objawów pojawiających się, kiedy układ trawienny nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem.

Najczęstszymi objawami niestrawności są uczucie pełności po posiłku, uczucie wczesnej sytości, odbijanie, zgaga, nudności lub wymioty oraz ból nadbrzusza. Często objawy dyspepsji występują doraźnie, ale nie zawsze, okazuje się bowiem, że dolegliwości przewodu pokarmowego mogą trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli objawy dokuczają nam ponad 3 tygodnie, należy w pierwszej kolejności przeanalizować dietę i udać się do lekarza specjalisty.

Co powoduje niestrawność?

 

Przyczyny niestrawności

Przyczyny niestrawności

Niestrawność dotyka ludzi w każdym wieku. Okazuje się, że ta dolegliwość występuje bardzo często. Problem niestrawności, przewlekłe lub nawracające objawy zgłasza rocznie 10–30% populacji. Może ją wywołać spożywanie zbyt obfitych posiłków, ale też konsumowanie ciężkostrawnych potraw, nieświeżych produktów czy nadmierny stres.

Skłonność do występowania tej dolegliwości u każdego może być inna. Wyróżnia się dwa rodzaje niestrawności. Oprócz niestrawności czynnościowej możemy spotkać się z niestrawnością organiczną. Dyspepsja czynnościowa układu pokarmowego.

  1. Niestrawność czynnościowa to typowe uczucie ciężkości po posiłku. Obejmuje ono szereg objawów ze strony układu trawiennego, w tym: skurcze, ból, pieczenie w nadbrzuszu, nudności i wzdęcia. Objawy dyspepsji czynnościowej.
  2. Niestrawność organiczna często jest efektem zespołu jelita drażliwego, refluksu żołądkowo-przełykowego lub kolki żółciowej.

Objawy niestrawności

Objawy dyspepsji tj. nieprzyjemne uczucie po jedzeniu są zazwyczaj efektem spożycia zbyt dużej porcji posiłku. Przejedzenie związane jest z pojawieniem się różnych dolegliwości, a najczęstszymi objawami niestrawności są:

  •         uczucie ciężkości, 
  •         zgaga, 
  •         wzdęcia, 
  •         mdłości, 
  •         bólu brzucha,
  •         rozstrój żołądka,
  •         ospałość.

Należy zwrócić uwagę, że w skrajnych przypadkach mogą pojawić się wymioty, a nawet silna biegunka. U niektórych osób, które mają problemy z pęcherzykiem żółciowym może pojawić się ostry kłujący ból. Efektem przejedzenia może być nawet kolka wątrobowa, która spowodowana jest skurczem pęcherzyka bądź przewodów żółciowych.

Jak uniknąć niestrawności?

Oczywiście najskuteczniejszą bronią w walce z niestrawnością jest jej zapobieganie. Do najprostszych, ale i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania niestrawności możemy zaliczyć:

  1. Spożywaj mniejsze porcje - na niestrawność często wpływają zbyt obfite posiłki, ale również późne posiłki. Dlatego warto jeść częściej, ale mniejsze porcje, natomiast ostatni posiłek powinien być zjedzony maksymalnie 2-3 h przed snem.
  2. Wyjdź na spacer – łagodna aktywność fizyczna po większym posiłku pobudza układ pokarmowy do pracy.
  3. Gryź powoli i dokładnie - jedz w spokoju przeżuwaj każdy kęs, dzięki temu do żołądka trafi mniej powietrza i ryzyko niestrawności będzie mniejsze.
  4. Zamień żywność przetworzoną i wybierz zdrowsze zamienniki - to pomoże uniknąć niestrawności żołądka.
  5. Ogranicz spożywanie używek - jeśli mowa o trawieniu, alkohol, nikotyna i kofeina działają na żołądek drażniąco i zawsze warto zmniejszyć ich ilość.
  6. Jedz warzywa i owoce - dieta bogata w błonnik korzystnie wpływa na mikroflorę jelit, co będzie ułatwiało trawienie. 

Co na niestrawność?

Co zrobić po dniu obżarstwa? Co można zrobić by złagodzić objawy niestrawności?

  1. Po pierwsze wspomniany już wcześniej spacer. Ruch na świeżym powietrzu sprawi, że żołądek szybciej strawi jedzenie. Nie siedź, wstań i idź po zdrowie.
  2. Herbatki przyspieszające trawienie pobudzają wydzielanie śliny, soków żołądkowych, wspomagają pracę układu pokarmowego i działają rozluźniająco. Melisa, mięta rumianek lub mniszek lekarski stymulują produkcję soków żołądkowych, wspierają też rozkład cholesterolu i tłuszczów.
  3. Kminek i imbir czyli przyprawy, które będą wsparciem dla organizmu i pomocą w łagodzeniu dolegliwości przewodu pokarmowego.
  4. Zakwas z buraków - ten naturalnie sfermentowany napój to skarbnica składników odżywczych i remedium na problemy trawienne.
  5. Siemię lniane stanowi idealne źródło błonnika, który ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz niweluje dolegliwości trawienne.
  6. Kompot z suszu - reguluje procesy trawienne i usprawnia pracę przewodu pokarmowego.
  7. Ciepła kąpiel - rozluźnia i łagodzi objawy niestrawności.

Herbatki na trawienie

Co może pomóc w leczeniu objawów niestrawności? Jest wiele ziół i przypraw, które we wspomaganiu układu pokarmowego, mają naukowo udowodnioną skuteczność. Dodatki takie jak imbir, pieprz cayenne, koper, melisa przyspieszają trawienie, bo pobudzają wydzielanie śliny, soków żołądkowych i działają rozluźniająco.

Uczucie ciężkości, ucisk w brzuchu czy inne podobne dolegliwości mogą nieco złagodzić zioła na niestrawność tj. z rumianek i mięta. Wspomóc tę dolegliwość może również napar z szałwii, majeranku lub dziurawca. Tego typu produkty dostępne są zazwyczaj w postaci herbatek lub ziół do zaparzania. Herbaty wspomagające trawienie to mieszanki ziół, wpływających korzystnie na perystaltykę jelit. Stosuje się je przy wsparciu prawidłowej pracy trzustki, wątroby i żołądka. I tak na przykład przy dokuczających gazach i wzdęciach, warto sięgnąć po kompozycję zawierającą miętę. Pobudza ona wydzielanie soków trawiennych, ale nie sprawdzi się już u osób mających zgagę. Działanie żółciotwórcze i żółciopędne wykazuje także mniszek lekarski. Na jego zawartość w mieszance ziół trawiennych powinni uważać więc ci z nas, u których objawem niestrawności jest odbijanie się. Po ciężkostrawnym posiłku może nam pomóc herbata z kolendrą. Poprawia ona metabolizm tłuszczów i sprzyja utrzymaniu cholesterolu na odpowiednim poziomie. Do ziół trawiennych możemy też zaliczyć kminek i koper – działają rozkurczowo i wiatropędnie. Lukrecja wykazuje pozytywny wpływ na pracę błon śluzowych żołądka i jelit. Zielona herbata przyspiesza metabolizm, wspierając utrzymanie prawidłowej masy działa i ograniczając apetyt.

 Zioła na niestrawność

Jakie preparaty z apteki można zastosowaćna trawienie ?

Jeśli chodzi o naturalne środki na niestrawność i trawienie dostępne w aptece, to produkty te występują w formie tabletek, kapsułek, płynów doustnych i olejków. Często zawierają naturalne składniki, naturalny wyciąg z kurkumy, karczocha lub czarnego pieprzu, czyli naturalne składniki. Produkty apteczne mogą mieć też postać ziołowych kropli żołądkowych na niestrawność. Zawierają one m.in. ostropest, kminek, glistnik czy rumianek, który łagodzi wzdęcia, uczucie ciężkości, zgagę i nudności. Ich zadaniem jest wspieranie prawidłowego przebiegu procesów trawiennych oraz polepszenie samopoczucia pacjenta. Najczęściej stosowane są takie, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego.

 co na niestrawność

Jak jeszcze możesz zadbać o układ pokarmowy?

Problem niestrawności bywa dość kłopotliwy, a stres i pośpiech tak często obecne w dzisiejszym życiu nie są sprzymierzeńcem układu pokarmowego. Wie to chyba każdy, bo kto z nas nie miał nigdy problemów żołądkowo-jelitowych przed trudnym egzaminem czy ważnym spotkaniem.  

Stres może również hamować produkcję prostaglandyny, substancji która chroni żołądek przed działaniem kwasu. W wyniku stresu wiele osób mających refluks doświadcza pogorszenia objawów, poruszaliśmy ten temat w innym wpisie "Refluks a dieta. Jak go pokonać na stałe?". Krótko mówiąc, trzymaj nerwy na wodzy i znajdź czas dla siebie, dla swojego zdrowia. Wspomagaj ciało fizyczne dbając o dietę i ciało energetyczne, dbając o harmonię i równowagę, bo ma ona znaczący wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i na jakość życia.

Uzdrawianie na odległość, nowoczesna bioenergoterapia wielowymiarowa

Jak zatem pomóc sobie lub bliskim jeśli przyczyna dolegliwości nie została odnaleziona w ciele? Nie pozostaniesz sam. Na naszym kanale znajdziesz nie tylko wiedzę, ale też wyjątkowe medytacje, skuteczne narzędzia, które jeszcze lepiej pomogą Ci zadbać o zdrowie ale nie tylko. Sprawdź co jeszcze możesz zyskać - obejrzyj zapowiedzi naszych obu YouTubowych kanałów - tutaj. Zapraszamy do korzystania z medytacji uzdrawiających dostępnych na naszym kanale oraz jeśli chcesz skorzystać z kierunkowego działania, obejmującego zarówno całą twoją strukturę energetyczną oraz przestrzeń - zapisz się na działanie uzdrawiające.

Więcej na ten temat znajdziesz w materiałach wideo w playliście „Działania uzdrawiające na odległość” oraz na naszej stronie w dziale Uzdrawianie na odległość.

 

Wpis redakcji popko.pl

Ocet jabłkowy właściwości, zastosowanie 11:00, dnia 12 grudzień 2022r.
Skuteczne, domowe sposoby na przeziębienie 11:00, dnia 26 styczeń 2023r.
Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021