Jesteś tutaj: Blog Jak pozbyć się kompleksów? 5 sposobów na samoakceptację

Jak pozbyć się kompleksów? 5 sposobów na samoakceptację

#pewność siebie #samoakceptacja #kompleksy

10:00, dnia 03 sierpień 2023r.
2481
0

Pojawiają się w naszym życiu już od najmłodszych lat, a nierzadko zostają przez całe życie. W zależności od sytuacji zmienia się nie tylko ich intensywność, sposób doświadczania, ale i obiekt zainteresowania. Wkradają się tak cicho, że nie zauważamy, kiedy stają się częścią nas samych. Rzucone mimochodem uwagi potrafią w tak dużym stopniu na nas oddziaływać, iż czujemy się przez to gorsi, mniej atrakcyjni i niepełnowartościowi...

O czym mowa? O kompleksach.

Jeśli problem z samoakceptacją dotyczy Cię w mniejszym lub większym stopniu, zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu.

Dowiesz się z niego:

  • Czym są kompleksy?
  • Jakie jest ich podłoże?
  • Przedstawimy 5 sposobów jak pozbyć się kompleksów.
  • Odkryjesz, jak praktyka medytacji oraz rozwój duchowy mogą Ci pomóc, aby zaakceptować siebie w pełni.

Jak pozbyć się kompleksów? 5 sposobów na samoakceptację

Czym są kompleksy?

Kompleksy to stan, który powoduje dyskomfort, poczucie wstydu, niższości, a nawet strach. Zwykle związane są z konkretną cechą wyglądu lub kompetencją, która uniemożliwia bycie sobą. Są jakby swoistym filtrem, przez który patrzymy i oceniamy całą rzeczywistość. Znacząco utrudniają życie i podejmowanie działań. Mają ogromny wpływ na nasze zachowanie i poczucie własnej wartości. To coś, o czym uporczywie myślimy, przez co czujemy się niepewni swego.

Ciągłe porównywanie się i koncentrowanie uwagi na swoich wadach, w konsekwencji doprowadza do pogorszenia nastroju i obniżenia kondycji psychicznej.

I tutaj rodzą się kolejne pytania: czy kompleksy są czymś naturalnym i normalnym? Skąd właściwie się biorą? Czy należy je zaakceptować, czy z nimi walczyć? I w końcu jak pozbyć się kompleksów?

Zapraszamy do dalszej lektury.

Z czego wynikają kompleksy?

Kompleksy mogą wynikać z różnych czynników. Oto kilka kluczowych, do których należą:

  • Niskie poczucie własnej wartości.
    Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często czują się niewystarczająco dobre, porównują się do innych osób, które są postrzegane jako bardziej atrakcyjne i inteligentne. To może prowadzić do powstania kompleksów.

  • Nadmierny krytycyzm.
    Osoby nadmiernie krytyczne wobec siebie skupiają się przede wszystkim na swoich wadach i niedoskonałościach. To droga do kompleksów. Pamiętaj, że krytykując siebie i wszystko dookoła, popadasz w obłęd, podejmujesz grę, która nic nie wnosi, a jedynie wprowadza w błąd, odciągając Twoją uwagę od prawdziwego sensu życia.

  • Negatywne doświadczenia z przeszłości.
    Doświadczenie z dzieciństwa np. bycie wyśmiewanym lub wykluczanym, mogą przerodzić się w problem z samoakceptacją w przyszłości.

  • Niewłaściwe schematy myślowe.
    Osoby z niewłaściwymi schematami myślowymi często skupiają się na negatywnych aspektach swojego życia. To krok od nabawienia się kompleksów.

  • Doznanie krytyki ze strony innych osób.
    Krytyka ze strony innych osób, szczególnie osób nam bliskich ma również niekorzystny wpływ na poczucie naszej wartości.

  • Wpływ mediów społecznościowych.
    Nadmierna ekspozycja na nierealistyczne standardy urody, piękna bogactwa i sukcesu w mediach społecznościowych i kulturze może prowadzić do powstawania kompleksów, problemu z akceptacją swojego wyglądu czy statusu społecznego.

  • Problem dyskryminacji.
    Osoby doświadczające dyskryminacji m.in. ze względu na rasę, płeć czy religię mogą być bardziej podatne na wystąpienie problemu z samoakceptacją.

Istotne, aby pamiętać, że kompleksy nie są czymś wrodzonym. W każdej chwili można zmienić nasze postrzeganie siebie i na zawsze zażegnać problem z samoakceptacją. To wymaga podjęcia wysiłku i pracy. W kolejnym akapicie podpowiemy, jak pozbyć się kompleksów.

Jak pozbyć się kompleksów? 5 sposobów na samoakceptację

5 porad jak pozbyć się kompleksów

Nikt z nas nie jest ideałem. Jeśli jednak kompleksy utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, powodując, że czujesz się po prostu źle, to w kolejnych krokach przedstawimy 5 porad jak pozbyć się kompleksów i pożegnać się z nimi na dobre.

1. Zmień negatywny schemat myślenia

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na swoje myśli, by móc zidentyfikować błędne schematy myślowe,  które prowadzą do kompleksów. Zauważ myśli, które są automatyczne i natrętne, które sprawiają, że czujesz się źle.

Kiedy zidentyfikujesz negatywną myśl, zadaj sobie pytanie, czy jest ona prawdziwa i obiektywna. Czy są dowody potwierdzające te myśli? Czy są bardziej pozytywne sposoby, aby spojrzeć na daną sytuację?

Kolejny krok to przeformułowanie swoich negatywnych myśli na bardziej pozytywny i realistyczny sposób. Na przykład, zamiast myśleć „Do niczego się nie nadaję”, „Jestem beznadziejny/a”, spróbuj pomyśleć „Popełniłem/am błąd, każdemu się zdarza, ale to nie znaczy, że jestem beznadziejny/a”.

Taka zmiana w sposobie myślenia może być dobrym początkiem, aby pozbyć się kompleksów.

2. Pokochaj siebie

Pokochanie siebie to podstawa, która uruchamia wszystko. To stan, w którym czujesz, że żyjesz. Na tym możemy dopiero stawiać następne piętra.

Kluczem do pokochania siebie, w drodze do samodoskonalenia i pozbycia się kompleksów jest uświadomienie sobie własnego pochodzenia i swojej duchowej doskonałości. Człowiek, ewoluując, uczy się miłości. Wszyscy ludzie, niezależnie od swoich dokonań, muszą na początku pokochać siebie - czyli odnaleźć swoją prawdziwą naturę, swoją duchowość. Gdy pokochamy siebie w 100%, wyleczymy się ze wszystkich kompleksów oraz przestaniemy czekać na cudzą akceptację własnego wyglądu, postępowania.

Możesz skorzystać z gotowej medytacji miłości do siebie.

Jak pozbyć się kompleksów? 5 sposobów na samoakceptację

3. Odkryj swoją tożsamość

We współczesnym świecie dążenie do osiągania perfekcji w każdej dziedzinie stało się jednym z najważniejszych celów w życiu. Wiele osób uważa, że bycie „najlepszym” pomoże im osiągnąć szczęście i zdobyć uznanie otoczenia. Non stop trzeba być na fali. Nadążać za modą i zmianami. Niestety po czasie okazuje się, że jest to droga donikąd, że wpadliśmy w sidła własnych słabości i wykształciliśmy schemat zmuszający nas do stałego podnoszenia wartości we własnych oczach. Pojawia się stres i ostateczne zwątpienie w swoje piękno, mądrość i wielkość.

Strach przed porażką sprawia, że człowiek funkcjonuje wbrew logice. Nie od dziś wiadomo, że to, czym żyjemy, tym się stajemy. Nie ma znaczenia czy brakuje nam mało, czy brakuje nam wiele. Znaczenie ma to, że brakuje nam czegokolwiek. Brak i strach jest zawsze ten sam. To dysfunkcja, która uniemożliwia poprawne patrzenie na świat i siebie. To nie dodatki mają decydować o tym, jacy jesteśmy, tylko nasza prawdziwa natura. 

Medytacje Zbigniewa Jana Popko pozwolą Ci odkryć swoją prawdziwą naturę i poznać jej duchowy wymiar.

4. Skup się na swoich mocnych stronach

Zamiast ciągłego koncentrowania się na swoich słabościach i niedoskonałościach, dużo prościej i efektywniej jest wykorzystać swoje naturalne predyspozycje.

Bywa, że czasem o tym zapominamy, jednak warto wiedzieć, że każdy z nas ma swoje mocne strony. Dostrzeż, co masz w sobie wartościowego, w czym jesteś dobry/a. Atut fizyczny, cecha charakteru, bądź umiejętność wykonywania jakiejś czynności w niepowtarzalny sposób. Jakie cechy najczęściej komplementują i doceniają osoby z naszego otoczenia? Punktualność? Staranność? Pomysłowość? Talent do nauki języków obcych bądź umysł ścisły?

Każdy ma w sobie coś wyjątkowego. Kiedy znamy swoje mocne strony, jesteśmy w stanie rozwijać się w obszarach, które najlepiej współgrają z naszymi umiejętnościami. Dlatego warto skupić się na naszych atutach, zwłaszcza wtedy, gdy „kompleksy” pojawiają się na naszej drodze, upominając się o poświęcenie im uwagi. Ten prosty zabieg powoduje, że to, czym się przejmowaliśmy, zostaje zepchnięte na margines.

5. Nie porównuj się z innymi

W obecnych czasach porównujemy się z innymi niemal w każdej dziedzinie życia. Możemy porównywać się z naszymi bliskimi, znajomymi, jak i z osobami, które widzimy przypadkowo, np. w mediach społecznościowych. Jednak nieustanne porównywanie siebie do innych osób niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Nie tylko dostarcza nam nieprawdziwych informacji na nasz temat, ale często potrafi odebrać poczucie szczęścia i zadowolenia z siebie oraz życia.

Gdy nadmiernie ogniskujemy swoją uwagę na tym, jacy są inni, wyszukując obszarów, w których możemy analizować swoje wyniki z wynikami innych, możemy wpaść w sidła niezdrowej rywalizacji. Nie dość, że nasze samopoczucie i pewność siebie spada, to tracimy bezsensownie czas na coś zupełnie abstrakcyjnego. Przez co może być nam trudno docenić nasze niepowtarzalne cechy. A przecież każdy z nas jest wyjątkowy.

Należy pamiętać, że ludzie różnią się od siebie. Droga ewolucji każdego z nas jest indywidualna. Nie bez powodu posiadamy odmienne predyspozycje, dlatego warto docenić swoje życie i wyjątkowość.

Odkryj moc medytacji

Człowiek to nie tylko ciało fizyczne, a więc skóra i kości. To również stan umysłu, ciała i ducha. Wszystkie te elementy wzajemnie na siebie wpływają i oddziaływują, dlatego należy zadbać o siebie całościowo.

Jeśli interesuje Cię holistyczne podejście do zdrowia i życia, samorozwój, zastosowanie medytacji w codziennym życiu, pragniesz zgłębić swoją prawdziwą naturę, a więc swoją duchowość na naszych kanałach YouTube oraz na stronie popko.pl znajdziesz bogatą bazę materiałów edukacyjnych, ale przede wszystkim skuteczne narzędzia i wskazówki, aby móc zmienić swoje życie na lepsze.

Wpis redakcji popko.pl

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021