Jesteś tutaj: Blog Spokój w głowie. Jak pozbyć się natrętnych myśli?

Spokój w głowie. Jak pozbyć się natrętnych myśli?

#umysł # myśli # psychologia # medytacja

11:00, dnia 02 marzec 2023r.
5499
0

Większość z nas zna to uczucie, kiedy jesteśmy przygniatani ilością i natężeniem własnych natrętnych myśli.

Umysł staje się niespokojny i błądzi w różnych kierunkach. Trudno jest nam się wtedy skupić na wykonywanej czynności i podejmować dobre decyzje. Nie można się zrelaksować ani zasnąć, bo gonitwa natrętnych myśli często wpędza w poczucie winy, wzbudza wyrzuty sumienia i osłabia poczucie własnej wartości oraz relacje z bliskimi.

W tym artykule dowiesz się, jakie są objawy nerwicy natręctw oraz poznasz skuteczne techniki na to:

 • Jak zatrzymać natłok myśli 
 • Jak skutecznie zapanować nad natręctwami
 • Jak kontrolować własne myśli i nadać im odpowiedni kierunek

Co więcej, na samym końcu artykułu znajdziesz skuteczne narzędzia, które pomogą ci sobie radzić z natrętnymi myślami.

Zapraszamy do lektury, która może okazać się pierwszym krokiem do znalezienia wewnętrznej harmonii.

jak pozbyć się natrętnych myśli

Czym są natrętne myśli?

Trzeba zacząć od tego, że człowiek jest istotą wielowymiarową. To fantastyczny, wielki konstrukt fizyczno-energetyczno-duchowy. Jedną z jego struktur, akurat w obszarze energetycznym, są właśnie myśli. Coś, czego nie widać, a jest z nami cały czas, ma znaczenie i wpływ na nasze samopoczucie, a co za tym idzie - na całe nasze życie.

Wszystko jest energią i ma charakterystyczną amplitudę drgań, także nasze myśli.

Od strony energetycznej myśli to stany energetyczne, takie paczuszki informacji przenoszone przez energie. Nie są czymś ulotnym, jak może się wydawać – są trwałą częścią naszego ciała energetycznego. Można powiedzieć, że ukazują nasz stosunek do świata.

Jesteś tym, o czym myślisz

Myślenie jest czymś, co towarzyszy nam każdego dnia, cały czas. 

Jednak w niesprzyjających warunkach wewnętrznych bądź zewnętrznych potrafią stać się naszym wrogiem, jeśli się przeciwko nam buntują i chcą żyć własnym życiem. A ponieważ to, czym żyjemy, o czym myślimy, stanowi nie tylko o tym, jak się czujemy, ale też o tym, kim jesteśmy.

To trochę tak jak z jedzeniem - mówi się, że: ,,jesteś tym, co jesz''. Analogicznie jest z myślami, można w uproszczeniu powiedzieć, że jesteś tym i promieniujesz tym, o czym myślisz, a to, kolejno wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez innych i co zaczyna się manifestować w naszym życiu.

Dlatego temat panowania nad myślami i w ogóle zagadnienie związane z naszym wnętrzem (z naszą energetyką), jest tak ważny.

Jak powstają natrętne myśli?

Kiedy w obszar myśli wnika niska wibracja, ich jakość potrafi drastycznie się pogorszyć. Umysł przestaje poprawnie funkcjonować. Pojawiają się problemy, powstają zaburzenia, a nasze relacje ze światem i z ludźmi również ulegną zmianie.

Odwrotnie dzieje się, gdy dostajemy zastrzyk pozytywnej energii. To co nas dręczyło, wydaje się mało istotne i do naprawienia, wątpliwości znikają, a myśli zyskują na jakości. Całe nasze patrzenie na świat ulega radykalnej poprawie.

Przyczyny negatywnych myśli

Gdy zaczynamy się stresować, ilość myśli wzrasta. Natłok natrętnych myśli nie pozwala sobie radzić z normalnym funkcjonowaniem.

Gdy dochodzi do zamartwiania się, myśli człowieka opanowują, powstaje silne ciśnienie energetyczne w głowie, które może dawać odczucie przeładowania, stresu, rozkojarzenia czy dezorientacji.

Czasem niechciana myśl rozbudowuje się do tego stopnia, że ogarnia nas obłęd myślowy, który utrudnia pracę, sen czy w ogóle normalne funkcjonowanie.

objawy natrętnych myśli

Objawy natrętnych myśli

Myśli i emocje naprawdę mogą pochłonąć człowieka, który nie do końca może zdawać sobie z tego sprawę. Oto kilka objawów natrętnych myśli:

 • trudności z koncentracją,
 • uczucie niepokoju i dezorientacji,
 • niemożliwość relaksu i odpoczynku,
 • trudności z podjęciem decyzji,
 • problemy ze snem,
 • drażliwość

Takim stanom często towarzyszą negatywne myśli, uczucie zwątpienia, niewiary we własne możliwości. Umysł błądzi i ,,przeskakuje’’ z tematu na temat, a myśli stają się uciążliwe i nieskładne. Z pewnością wiesz, jak to potrafi męczyć i odbierać radość życia.

Nerwica natręctw OCD (Zaburzenie obsesyjno - kompulsywne)

Nerwica natręctw, znana również jako zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), jest stanem, jest stanem, w którym osoba doświadcza powracających i niechcianych myśli, obrazów lub impulsów (natrętne myśli) oraz czynności lub rytuałów (kompulsje), które wykonuje, aby zmniejszyć lęk wywołany tymi myślami.

Problemy te mogą poważnie wpływać na codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi. Osoby z nerwicą natręctw często zdają sobie sprawę, że ich myśli są irracjonalne, ale nie są w stanie się ich pozbyć, co prowadzi do znacznego lęku i dyskomfortu.

Leczenie nerwicy natręctw zwykle obejmuje psychoterapię, taką jak terapia poznawczo-behawioralna, a czasem leki. Istotne jest szukanie pomocy u specjalistów, takich jak psycholodzy i psychiatrzy, którzy mogą zaoferować skuteczne strategie radzenia sobie z natrętnymi myślami i czynnościami.

Objawy nerwicy natręctw (OCD, zaburzenia obsesyjno - kompulsywnego)

Poniżej przedstawiamy przykłady objawów nerwicy natręctw, które mogą pomóc w zrozumieniu złożoności tego zaburzenia.

 • Natrętne myśli
 • Nadmierne mycie rąk
 • Liczenie w sposób obsesyjny
 • Wielokrotne sprawdzanie rzeczy (np. czy drzwi są zamknięte, czy urządzenia są wyłączone)
 • Potrzeba ciągłego porządkowania lub ustawiania przedmiotów w określony sposób (natrętne czynności)
 • Gromadzenie przedmiotów, które nie mają wartości lub są zbędne (tzw. zbieractwo)
 • Unikanie sytuacji, które mogą wywołać obsesje (np. unikanie kontaktu z określonymi przedmiotami lub w określonych miejscach)
 • Powtarzanie określonych słów, fraz lub modlitw w myślach
 • Potrzeba uzyskania zapewnienia od innych, że wszystko jest w porządku

Jak radzić sobie z natrętnymi myślami? Techniki i działania

Natrętne myśli trzeba przerwać, zanim nas pochłoną. Jeśli myśli zaczynają nadmiernie się mnożyć lub są uporczywie negatywne, nie należy ignorować takiego stanu rzeczy i jak najszybciej zrobić wszystko, by przerwać ich potok.

Czemu to takie ważne? Ponieważ własne szczęście możemy tworzyć tylko poprzez wewnętrzną harmonię, którą odzwierciedlają właśnie nasze myśli i emocje. Ignorowanie, czyli przedłużanie niekorzystnego stanu, prowadzi zazwyczaj do jego utrwalenia.

Jak uporać się z negatywnym myśleniem i odzyskać wewnętrzny spokój? Oto kilka technik radzenia sobie z natrętnymi myślami.

jak radzić sobie z natrętnymi myślami

1. Zauważ i natychmiast zatrzymaj niechciane natrętne myśli

Jeśli jesteś zły lub zdenerwowany, zawsze jak najszybciej powiedz „Stop! brnę w złe myślenie...'', bo natrętne myśli mogą pochłonąć.

Mało tego, jeśli będziemy tak robić częściej, czyli pozwalać natrętnym myślom przejmować nad nami kontrolę, to istnieje ryzyko, że się do tego stanu przyzwyczaimy. Trzeba pamiętać, że nasze DNA energetyczne jest plastyczne – swoją postawą wciąż gruntujemy w nim wzorce, więc warto zadbać o to, by nie były one niekorzystne.

Dlatego jeśli zauważysz, że coś jest z twoimi myślami nie tak – są negatywne, krążą natrętnie wokół jednej sprawy lub jest ich zwyczajnie za dużo – zatrzymaj się na chwilę. Jeśli możesz, zrób coś, co przyniesie ci radość, np. idź na krótki spacer, pobaw się z psem, poruszaj się trochę. Nadaj kumulującej się w tobie negatywnej energii inny bieg.

2. Zacznij kontrolować swoje myśli

Zastępuj negatywne myśli pozytywnymi

Kontrola myśli polega na zwracaniu uwagi na pojawiające się myśli i natychmiastowym zastępowaniu tych niechcianych innymi.

To trochę tak jak małe dziecko interesuje się przedmiotem, który nie bardzo nadaje się do zabawy (np. nasz telefon) i, aby nie wywołać płaczu, zajmujesz jego uwagę inną zabawką. Dziecko traci wówczas zainteresowanie jednym przedmiotem, zapomina o poprzednim i skupia uwagę na innym.

Zajmij się czymś

Kiedy myśli próbują zamienić się w czarne chmury, można wyjść na spacer, na rower, zacząć słuchać ulubionej muzyki, czytać książkę, sprzątać mieszkanie, pielęgnować ogród.... Wszystko zależy od tego, co lubimy robić i czym akurat możemy się zająć.

To umożliwia przeniesienie uwagi, skierowanie myśli na inny tor.

Kontrola natłoku myśli przez koncentrację

Koncentracja na wybranym pozytywnym obrazie w głowie jest czasem w stanie przeciwdziałać natrętnym myślom. Na przykład, gdy obawiamy się, że nie sprostam jakiemuś celowi, przeciwdziałając temu wyobrażamy sobie sytuację, w której cel został już osiągnięty. Wczuwamy się w nią na tyle mocno, że odpędzamy wszelki negatyw.

Każda forma skupienia na czymś przynosi efekt. Nie ma znaczenia przedmiot obserwacji, tylko sama obserwacja. Ona zaczyna wypełniać naszą głowę nowym obrazem, wyrzucając z niej niechcianych lokatorów. Pozwala to nam odciąć się od spraw, które zaprzątają naszą głowę, osiągnąć większy stan harmonii i wrócić do siebie.

3. Obserwacja

Samo dostrzeżenie, że coś dzieje się nie tak w naszej energetyce to już duży krok do przodu. Obserwacja pozwala dostrzec niuanse, które stanowią podstawę wszystkiego. Tę wiedzę można wykorzystać do dokonania wyboru między tym, co jest, a tym, co chcemy, żeby było.

Sama decyzja i chęć bycia spokojnym i szczęśliwym wystarczy, by umysł potraktował to jako zadanie i tak ustawił naszą energetykę, do której należy myślenie, by zachodziły pozytywne zmiany.

Obserwacja myśli nie oznacza unikania myśli. Jest bardziej próbą akceptacji i uzyskania dystansu do myśli, które jeszcze przed chwilą nie dawały Ci spokoju. Nie oddajesz myślom swojej energii, więc w naturalny sposób wygasają.

medytacja na natłok myśli

4. Uważność i medytacja 

Medytacja różnie się kojarzy, różnie jest definiowana, różnie praktykowana. Ma jednak jedną wspólną cechę – uważność, możliwość obserwacji i wyciszenia.

Prawdziwa głęboka medytacja może być naprawdę jednym z lepszych sposobów na wyciszenie niechcianych myśli. Dzięki niej możemy złapać oddech, odzyskać wewnętrzny spokój i panowanie nad sobą. Medytacja to także umiejętność utrzymania harmonii w całości naszej istoty, o ile oczywiście sięga właściwych poziomów.

Medytacja pozwala dostrzec i zatrzymać wszystkie nieprawidłowe procesy. Daje nam czas na ich zmodyfikowanie. W stanie „nic nierobienia” pozwala dostrzec prawdziwą naturę naszej istoty – tego, jak funkcjonujemy i czym jesteśmy. Pozwala zrozumieć, czym są myśli, emocje i potrzeby. Zaczynamy pojmować, że są to tylko narzędzia, za pomocą których doświadczamy życia. Tyle tylko, że wyrwały się spod naszej kontroli i żyją własnym życiem.

Może Cię zainteresować: Medytacja na stres i lęk. Wycisz umysł i ciało.

Jeśli temat tego artykułu Cię zaciekawił, warto zapoznać się z poniższym materiałem:


Jak medytować, gdy natłok myśli wydaje się nie do powstrzymania?

Osobie będącej w stresie, z natłokiem myśli nie zawsze uda się wejść samodzielnie w taki stan. Tu potrzeba czegoś więcej. Medytacji prowadzonej, stworzonej w wymiarach duchowych. Takiej, która na korzyść będzie zmieniać wewnętrzne i zewnętrzne struktury energetyczne. Takiej która oczyści zarówno całą istotę człowieka, jak i jego przestrzeń, ale też powiązania z ludźmi i światem.

Bez wyczyszczenia i poprawnego ustawienia całej energetyki trudno odegnać negatywne myśli. Tak jak na poziomie fizycznym, dopóki nie usuniesz z nogi wbitego gwoździa, dezynfekcja i opatrywanie rany, choć ważne i potrzebne, nie będzie przynosiło oczekiwanego skutku, czyli pełnego zdrowia.

Mało kto potrafi stworzyć tak silną medytację. Trzeba specjalisty, który zna i rozumie zasady panujące w świecie energetycznym, który ma doświadczenie i moc, by w strukturze energetycznej człowieka w ogóle móc wprowadzić korzystne zmiany.

Dlaczego czasem nic nie pomaga?

Wszystkie wspomniane wcześniej metody, będą dobre dla kogoś, kto w miarę dobrze funkcjonuje. Stąd często mówi się też, że metoda obserwacji dla jednych jest dobra i działa, a dla innych nie. Dlaczego?

Przytoczymy tu ogólne, ale proste porównanie.

To trochę tak jak z przeziębieniem. Jeśli masz młody, silny, organizm, to sam jesteś w stanie przezwyciężyć typowe dolegliwości. Korzystając z prostych domowych sposobów na przeziębienie szybko wracasz do zdrowia. Jeśli jednak masz kilka różnych schorzeń, np. masz chore serce cukrzycę lub jesteś zaraz po skomplikowanym zabiegu, to w takim przypadku, to samo przeziębienie niesie ze sobą dużo większe zagrożenia i wymaga większej uwagi i bardziej przemyślanych działań.

Dlatego tak jak nie korzystasz w sprawach zdrowia fizycznego z usług przypadkowego specjalisty, tylko szukasz tego, który naprawdę zna się na rzeczy i może Ci skutecznie pomóc. Tak samo jest z medytacją. Trzeba wiedzieć i rozumieć czym jest energetyczna ingerencja w nasze i że powierzenie swojej energetyki komuś kto tylko barwnie mówi o sobie, może być mylące i nieść ze sobą różne konsekwencje.

Skuteczny sposób radzenia sobie z natrętnymi myślami

Tu z pomocą przychodzi Zbigniew Jan Popko - terapeuta duchowy, doświadczony uzdrowiciel, wizjoner, twórca Akademii Wiedzy Duchowej. Już dziś możesz skorzystać z jego pracy i udostępnionych bezpłatnych materiałów, bezpiecznych głębokich medytacji i działań z najwyższych poziomów duchowych.

Na naszej stronie i kanale YouTube: Popko Centrum Medytacji i Zdrowia znajdziesz bezpieczne medytacje prowadzone, które są remedium dla każdego potrzebującego wsparcia.

Jeśli chcesz uspokoić umysł, wyciszyć natłok myśli to koniecznie zwróć uwagę na dział Psychologia Duchowa. Znajdziesz tu niedostępne nigdzie indziej techniki i krótkie medytacje, które przynoszą natychmiastową ulgę w różnych życiowych zawirowaniach. 

 

Wpis redakcji popko.pl

Jak przestać narzekać? 11:00, dnia 16 luty 2023r.
Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021