Jesteś tutaj: Blog Efekt placebo

Efekt placebo

#efekt placebo # placebo # uzdrawianie

11:00, dnia 06 marzec 2023r.
2590
0

Placebo - co to jest i czy naprawdę istnieje? Czy jesteśmy w stanie sami się uleczyć? Jaką tajemnicę świat przed nami ukrywa? Badania efektu placebo dowodzą, że placebo nie tylko istnieje, ale tabletka cukru jest równie efektywna, co morfina w 56% przypadków. Placebo jest najbardziej przebadanym przez producentów farmaceutyków medykamentem, a mimo to bardzo niechętnie jest brane pod uwagę jako narzędzie stymulujące procesy uzdrowieńcze. Czy efekt placebo działa u każdego? Czy działanie efektu wpływa tylko na poprawę stanu zdrowia? Okazuje się, że placebo ma znacznie większe znaczenie w naszym życiu niż się powszechnie uważa. Na końcu tego artykułu poznasz drugie dno tego fascynującego zjawiska, a jego rozszerzenie znajduje się na naszym kanale POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia. Zapraszamy do czytania!

Efekt placebo – co to jest i jak działa?

Co to placebo i gdzie jest wykorzystywany jego efektEfekt placebo polega na podaniu pacjentowi tabletki (kapsułki, syropu, zawiesiny itd.), która teoretycznie nie działa. Placebo stosuje się np. podczas badania skuteczności nowych leków wprowadzanych do aptek. Naukowcy sprawdzają, czy substancje czynne zawarte w analizowanych preparatach leczniczych, przynoszą efekty bardziej widoczne i mierzalne niż tabletka placebo – zazwyczaj glukoza lub zwykły cukier, uformowany w taki sam kształt jak lek. Kluczowe dla badania jest wierne odwzorowanie tabletek czy kapsułek, by pacjenci nie mogli rozróżnić, które leki to placebo, a które rzeczywiście zawierają substancję czynną. Skopiowany musi być więc nie tylko kształt i wielkość tabletki placebo, ale również jej kolor i smak. Placebo to nazwa obejmująca substancje biologicznie obojętne, które w żaden sposób nie wpłyną na funkcjonowanie organizmu.

efekt placebo

Na czym polega efekt placebo?

Placebo efekt może wywołać u osoby chorej wrażenie, że jej stan fizyczny się poprawia, mimo przyjmowania zwykłej glukozy zamiast drogiego leku. Powstaje pytanie, kiedy i w jakich okolicznościach działanie placebo jest bardziej lub mniej skuteczne? Co o tym decyduje? Czyżby istniał wewnątrz człowieka ukryty mechanizm, który byłby zdolny do naprawy tkanek i organów poza znanymi nauce schematami? A skoro tak, to czy jego działanie ogranicza się tylko do ciała fizycznego, czy może obejmuje swoim zasięgiem również struktury energetyczne, jak chociażby umysł, emocje czy psychikę i egzystencję? Skoro doskonale już wiemy, co to jest placebo i na czym polega efekt placebo, dzięki wielokrotnie przeprowadzanym badaniom (praktycznie w przypadku każdego nowego leku wprowadzanego na rynek!) w warunkach klinicznych, dlaczego nie uczynić z tego korzyści? Okazuje się bowiem, że efekt placebo jest nam bliższy niż mogłoby się wydawać...

Pierwsze standaryzowane placebo

Naukowcy wykorzystując wiedzę o tym, co to jest efekt placebo oraz zdolność organizmu do samoregeneracji podjęli próbę stworzenia „leku” bez żadnych substancji czynnych w składzie. Praktycznie nie można było rozróżnić, które leki to placebo, a które są produkowane przez koncern farmaceutyczny. Wyglądały identycznie jak inne tabletki dostępne w aptece na ból głowy, czy inne dolegliwości. W plastikowym pojemniku z etykietą Obecalp wyglądały one zupełnie tak samo, jak klasyczne lekarstwo. Obecalp czytany wspak daje słowo placebo, a produkt jest reklamowany jako „pierwsze standaryzowane placebo”. Najciekawsze jednak jest to, że produkt trafił do sprzedaży. Opakowanie 50 pastylek kosztowało ok. 6 dolarów amerykańskich.

placebo

Naturalne siły działania placebo są w każdym z nas

Ponieważ placebo nie jest aktywnym leczeniem, nie powinno mieć znaczącego wpływu na stan człowieka. Jednak nie tylko ma wpływ, ale, o czym niewiele się mówi, związany jest z nim naturalny mechanizm, który znajduje się w każdym człowieka. Co więcej, skuteczność efektu placebo zwiększa świadomość, że ów mechanizm istnieje i dzięki temu każdy może lepiej z niego skorzystać. A już wisienką na torcie jest fakt, że świadomi efektu placebo ludzie mogą odkryć kolejne mechanizmy, które dają ogromne możliwości.

Umysł a ciało - jaki jest mechanizm efektu placebo?

Efekt placebo reprezentuje fascynujący związek między umysłem a ciałem, który wciąż nie jest w pełni zrozumiały przez współczesną naukę. Zastanówmy się, jak organizm reaguje na tabletkę placebo. Co to znaczy dla ciała, układu krwionośnego, a szczególnie dla mózgu? Sam mózg odpowiada tylko za funkcjonowanie ciała fizycznego. Nawet pamięć w nim zawarta jest jedynie pamięcią chemiczną. Czymś, co odpowiada za poprawne funkcjonowanie systemów ciała fizycznego, ale formą tego dozoru steruje i tak UMYSŁ, czyli struktura energetyczna.

Dziś już wiemy, że nasze zachowanie jest zależne od ugruntowanego w DNA zapisu. To on jest naszymi przyzwyczajeniami, konstrukcją ustawiającą w określony sposób funkcjonowanie całej naszej energetyki. Do niej zaliczamy ciało fizyczne, umysł, emocje, potrzeby, psychikę itd. Umysł jest podstawą funkcjonowania przydzielonych mu ciał i ma aż cztery poziomy. Dostając się na poszczególne jego piętra zyskujemy większy wpływ na nasze ciała energetyczne i zdrowie.

efekt placebo jak działa

Od czego zależy siła efektu placebo?

Mówi się, że wiele zależy od nastawienia pacjenta, który doświadcza efektu placebo, a nierzadko także od osób w jego otoczeniu. Uruchamiany jest podejściem, postawą człowieka. To, że placebo działa wynika z tego, że człowiek jest wielowymiarową i umiejętnie wznosząc się na wyższe wymiary samego siebie, może znacznie wzmocnić wystąpienie efektu placebo. Na dodatek obejmuje on swoim działaniem całokształt istoty ludzkiej, czyli nie tylko ciało fizyczne.

Będąc bardziej świadomym można uruchomić własne placebo, a niekoniecznie trzeba brać tabletkę uformowaną z cukru. Uzdrawiająco działa np. medytacja, afirmacja, sesja z bioenergoterapeutą, mimo tego, że nie przyjmuje się żadnych substancji chemicznych pochodzących z zewnątrz. Organizm sam uruchamia potrzebne mu mechanizmy. A jakimi zasadami mają się kierować ludzie, których na dziś nie interesuje rozwój duchowy, a chcą być zdrowi? Czy jest jakiś ukryty w człowieku mechanizm, który w tym celu można z marszu wykorzystać? Oczywiście, że jest. Jedną z form wsparcia jest oczywiście tzw. Wewnętrzny Lekarz.

Zbigniew Jan Popko o efekcie placebo

Odkrycie i wykorzystanie potencjału efektu placebo nie jest czymś, co można zrobić w kilka minut (bo tyle zajmuje przeczytanie tego artykułu), jednak sama informacja, że jego źródłem może być sam człowiek jest przełomowa. Zapraszamy więc do obejrzenia materiału, w którym mistrz bioenergoterapii i współczesny ambasador duchowości Zbigniew Jan Popko tłumaczy więcej o powstawaniu efektu placebo.

Materiał ten jest częścią rozległego działu ,,Działania uzdrawiające na odległość'', w którym autor zdradza nieznane dotąd tajemnice uzdrawiania oraz funkcjonowania ludzkiego umysłu, psychiki i świadomości. Nie jest to wiedza w pigułce, jednak - tak jak pigułkę placebo - czasem warto ją przyjąć, by odkryć jej ukryty potencjał, który tak naprawdę jest naszym potencjałem.

Jeśli interesuje cię poznanie wielu innych tajemnic, które skrywa fascynująca istota jaką jest człowiek, to koniecznie śledź nasz kanał. Jego autor Zbigniew Jan Popko to największy mistyk tych czasów, który w niesamowity sposób w praktykę ujmuje osiągnięcia współczesnej nauki i uzupełnia ją o nowoczesną duchowość.

Wpis redakcji popko.pl

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021