Jesteś tutaj: Blog 7 oznak, że jesteś w zdrowym związku

7 oznak, że jesteś w zdrowym związku

#zdrowyzwiązek # psychologia # związki # wysokiewibracje

11:00, dnia 18 marzec 2023r.
3512
0

Wszyscy zasługujemy na zdrowy związek. Co jest ważne w dobrej relacji z drugą osobą? Jak powinien wyglądać zdrowy związek? Co jednak sprawia, że tworzymy

W tym artykule przedstawimy 7 oznak zdrowego związku. Skupiamy się na relacjach partnerskich, ale wskazówki te, można również odnieść do różnego rodzaju relacji międzyludzkich.

Idealny związek

Człowiek jest istotą społeczną, a relacje, jakie tworzymy z ludźmi, mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, a jeśli spojrzymy szerzej, zrozumiemy tez, że na całe nasze życie. Zostało to potwierdzone badaniami naukowymi.

Kiedy naukowcy Harwardu zaczęli śledzić stan zdrowia studentów w 1938 roku podczas Wielkiego Kryzysu, mieli nadzieję, że badanie podłużne ujawni wskazówki, jak prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie.

Dostali więcej niż chcieli. Badanie rozszerzało się o kolejne grupy osób również spoza uniwersytetu i trwało prawie 80 lat.

Przez lata naukowcy śledzili zarówno zdrowie uczestników badania jak i inne aspekty ich życia tj. osiągnięcia, porażki, przebieg kariery, budowanie udanych związków. Badanie wykazało, że stworzenia dobrego związku, bardziej niż pieniądze czy sława, zapewniają ludziom szczęście.

Dobre relacje są wsparciem, chronią przed niezadowoleniem z życia, pomagają dłużej zachować dobre zdrowie i sprawność umysłową i to w różnych środowiskach społecznych.

zdrowy związek

Z czego należy zdawać sobie sprawę, angażując się w stworzenie szczęśliwego związku? Choć temat dobrego związku można rozpatrywać pod różnym kątem i omawiać go niezwykle drobiazgowo, bo ile związków tyle przypadków, to są pewne kluczowe cechy, które powinny leżeć u podstaw prawdziwej, zdrowej relacji. Co pomaga w stworzeniu silnego związku na długie i szczęśliwe lata?

Jak powinien wyglądać związek pełen miłości? Oto podstawy zdrowego związku:

1. Możesz być sobą

Jednym z najważniejszych czynników zdrowego związku jest to, że możesz pozostać sobą. Zasługujesz na partnera, który pokocha Cię taką czy takiego, jakim jesteś. W końcu prędzej czy później przyjdzie zobaczyć się bez makijażu. Poza tym, udawanie jest szalenie męczące, a w miarę upływu czasu i trwania znajomości prawdziwa natura człowieka i tak się ujawni się w najmniej oczekiwanym momencie czyli przy pierwszej trudniejszej sytuacji życiowej.

Zachowaj więc swoją tożsamość i bądź szczery co do swoich upodobań i antypatii. Pokazuj swoje dziwactwa, ujawniaj swoje grzeszne przyjemności i kontynuuj swoje hobby. Jesteś sobą, niezależnie od tego, czy jesteś w związku, czy nie. 

Akceptujecie siebie nawzajem takimi, jakimi jesteście teraz. Nie próbujecie się zmieniać, na siłę ulepszać czy wpływać na drugą osobę, przez pryzmat swoich potrzeb i pod kątem własnych oczekiwań.

Zdrowy związek to możliwość wyrażania siebie, akceptacja i zrozumienie.

Jeśli w związku czujesz, że możesz być sobą , to masz chwile dla siebie i pozwalasz drugiej osobie też mieć swoją prywatną przestrzeń. Nie trzeba robić wszystkiego wspólnie. Zawsze możesz pozostać sobą; uprawiać ulubiony sport, spotykać się z przyjaciółmi i realizujcie własne zainteresowania, tak jak robiliście to wcześniej.

2. Szanujecie się nawzajem

Wszyscy chcemy być szanowani w naszych związkach, ale co to dokładnie oznacza? Prawdziwy szacunek pojawia się, wtedy gdy Twój partner rozumie i akceptuje, że będąc razem jednocześnie jesteś wspaniałą wartościową, indywidualną, autonomiczna jednostką. Masz swoje zainteresowania, potrzeby i doświadczenia życiowe.

Naprawdę nie musicie być tacy sami. Pomyśl, że jesteś z osoba dokładnie taką sama jak Ty… Jakie by to było nudne i raczej nie wzbogaciło by to was tak, jak może wzbogacić wasze życie dobry zdrowy związek.

Wzajemny szacunek i życzliwe traktowanie, partnerzy mogą okazywać sobie na wiele sposobów. Relacje pełne szacunku oznaczają, że partnerzy oferują sobie wsparcie i bezpieczeństwo, np. wzajemnie się słuchając, interesując się tym, co lubi partner, pozwalając drugiej osobie na zachowanie indywidualności i okazywanie sobie empatii.

Okazywanie wzajemnego szacunku pomaga budować zaufanie między partnerami, a jednocześnie pomaga im czuć się docenianymi w związku. Szacunek oznacza słuchanie bez osądzania, gdy mówi twój partner, a także szanowanie jego wartości, nawet.. jeśli różnią się one od twoich.

Jesteście równymi partnerami. Jeśli związek jest zdrowy, to zarówno Ty, jak i Twój partner macie na niego wpływ. Zdajesz sobie sprawę, że decyzje podejmujecie razem. Począwszy od tych co robić w weekend, aż po te decyzje o posiadaniu dzieci. Postrzegacie siebie jako równych sobie - jeden partner nie uważa się za lepszego czy silniejszego w związku. Podział obowiązków to rzecz indywidualna i zależna od tego jak się umówicie. Być może Wasz partner nie potrafi gotować, ale świetnie zajmie się zakupami spożywczymi. 

szacunek w związku

3. Komunikujecie się ze sobą dobrze i szczerze.

Zdrowy związek to taki, gdzie Ty i twój partner czujecie się komfortowo i swobodnie, szczerze wyrażając swoje myśli i uczucia . Oznacza to, że nie ma zakazanych tematów i oboje czujecie się wysłuchani. Rozmowa o trudnych sprawach może być trudna, ale partnerzy w zdrowych związkach nie uciekają przed tym. Tworząc zdrowy związek z właściwą osoba nie musisz przecież obawiać się, że to co powiesz zostanie kiedyś użyte przeciwko Tobie.

Zdrowy związek potrzebuje otwartej komunikacji między obojgiem partnerów. Potraficie wówczas otwarcie i jasno porozumieć się na temat potrzeb i pragnień, tj. oczekiwania dotyczące poziomu zaangażowania lub granic dotyczących kontaktu fizycznego poza związkiem. Pozwala to każdemu partnerowi zrozumieć, jaki rodzaj zachowania nie będzie tolerowany w kontekście tego konkretnego partnerstwa, tak aby mogło ono pozostać bezpieczne dla obu zaangażowanych stron bez obawy, że działania innej osoby narażą bezpieczeństwo lub dobre samopoczucie którejkolwiek z nich.

By związek mógł trwać długie lata nie można pozwolić sobie na niezrozumienie, udawanie czy utrzymywanie żalu. Nie ma wyzwisk, obwiniania się ani zakładania, co myśli lub czuje twój partner. Zdajesz sobie sprawę, że twoim celem jest zrozumienie punktu widzenia partnera, a twój partner jeśli zależy mu na Tobie będzie starał się zrozumieć Ciebie.

Dobra komunikacja jest kluczem do udanego partnerstwa. Upewnij się, że mówisz otwarcie o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach, ale też w taki sposób, abyście oboje czuli się wysłuchani i zrozumiani.

Medytacje na poprawę relacji.

4. Wzajemne zaufanie

Wzajemne zaufanie to pewność, że twój partner nie zrobi nic, co mogłoby cię skrzywdzić lub zrujnować związek. W dobrych związkach partnerzy nie mają z tym trudności, a zaufanie przychodzi łatwo. Ufając nie musisz kwestionować intencji drugiej osoby ani tego, czy cię wspiera. To naturalne, że szanujecie swoją prywatność, a partner nie wymusza dowodów miłości, czy nie poddaje Cię „testowi”, aby udowodnić lojalność. Jak budować związek?

Ufacie swojemu partnerowi czyli możecie na nim polegać i czujecie się przy nim bezpiecznie zarówno fizycznie jak i emocjonalnie.

Pary budują zaufanie na podstawie tego, jak się traktują. Kiedy jesteś konsekwentny w swoich działaniach i słowach, robisz to co mówisz. Wówczas budujesz zaufanie i to bez względu na to, z kim Ty czy Twój partner spędzacie czas, czy dokąd się udajecie.

szczęśliwy związek

5. Uczciwość zdrowej relacji

Uczciwość to kolejna cecha zdrowego związku. Nie oznacza to, że musisz dzielić się wszystkim ze swoim partnerem. Każdy może mieć własną prywatność i przestrzeń w rzeczywistości jest to zdrowa granica. Jednak każdy partner powinien czuć się komfortowo, dzieląc się swoimi uczuciami, nadziejami i obawami.

Możecie ustalić między sobą granice tego, z czym oboje czujecie się komfortowo i sprawić, że granice te, będą szanowane. Najważniejsze byście obydwoje je akceptowali. Pozwoli to partnerom zachować stan wewnętrznej zgodności, która decyduje o symbiozie z otoczeniem.

Uczciwość to także umiejętność przyznawania się do własnych błędów. Unikasz obwiniania drugiej osoby i potrafisz przyznać się do błędu. Dbając o związek możesz analizując swoje reakcje, wziąć odpowiedzialność za wpływ, jaki wywarły twoje słowa lub zachowanie, nawet jeśli nie było to twoim zamiarem. Naprawdę przepraszasz, gdy zrobiłeś coś złego i nieustannie próbujesz wprowadzić pozytywne zmiany, aby związek ewoluował.

Kiedy pary praktykują przebaczenie, zamiast żywić urazę do swojej drugiej połówki z powodu drobnych nieporozumień, zacieśniają więzi i tworzą miejsce na rozwój partnerstwa. Wszystkie te składniki razem tworzą fundament, na którym może opierać się długotrwały i szczęśliwy związek.

6. Wspieracie się nawzajem

Aby związek był zdrowy, wymaga czegoś więcej niż tylko wspólnych zainteresowań i silnych uczuć do siebie. Wymaga dwojga ludzi, którzy naprawdę się rozumieją i troszczą się o siebie nawzajem, jednocześnie dbając o siebie indywidualnie.

Wsparcie w zdrowym związku to wzajemnie motywowanie się, inspirowanie, zachęcanie do rozwoju i umożliwiane tego rozwoju. Partnerzy mogą dawać sobie wsparcie poprzez aktywne słuchanie, pokrzepiające słowa, pomocne podpowiedzi czy zapewnianie komfortu, gdy tylko jest to możliwe. Nawet małe gesty, takie jak przygotowywanie posiłków lub załatwianie podstawowych spraw, mogą mieć duże znaczenie!

W zdrowym związku czujesz, że twój partner jest również wspaniałym przyjacielem, który lubi dzielić się z tobą niezliczonymi doświadczeniami życiowymi, zarówno przyziemnymi, jak i ekscytującymi. Sytuacja, w której twój partner czy partnerka jest twoim przyjacielem, to najcenniejsza rzecz, którą można uzyskać w związku. Tworzenie związku z osobą, która naprawdę dobrze ci życzy, rozumie Cię i wspiera, za co odwdzięczasz się tym samym, pozwoli tworzyć wspaniały związek na wiele szczęśliwych lat.

7. Będąc razem dajecie sobie prawo do wolności.

Kolejna oznaką dobrego związku jest przyznanie sobie nawzajem prawa do wolności.

Związek tworzy się bowiem nie poprzez zniewolenie, ale poprzez wolny wybór i samostanowienie. Prawdziwy silny związek wynika z tego, że partnerzy są ze sobą ponieważ tego, chcą nie dlatego, że muszą.

Szczęście pojawia się nie wtedy, kiedy nie można od kogoś odejść, ale właśnie wtedy kiedy można,, bo nic nie stoi na przeszkodzie. Zatrzymywanie kogoś na siłę, odbieranie mu możliwości odejścia przez uzależnienie ekonomiczne, formalne, moralne, uczuciowe, nigdy nie przynosi i nie zapewni miłości.

Jeśli czujecie, że będąc razem jest lepiej gdybyście byli oddzielnie, to sami z siebie będziecie chcieli pozostać w związku i pogłębiać tą relację.

Lubicie swoje towarzystwo, dobrze się rozumiecie, wasza współpraca przynosi fantastyczne efekty, świetnie się bawicie, jednocześnie dając sobie prawo do prywatności, zachowując autonomię i indywidualną przestrzeń życiową, to właśnie oznaka, że jesteście w zdrowym związku. Warto zawsze o tym pamiętać jeśli chcecie stworzyć dobry związek.

zdrowe relacje

Zbudować dobry związek

7 punktów wymienionych powyżej to tylko niektóre z czynników zdrowego związku, które możesz przeanalizować i wcielić w życie, jeśli pragniesz mieć udany związek. Należy bowiem jasno powiedzieć, że by stworzyć dobry związek, trzeba cały czas nad nim pracować, bo przecież proces jego budowy nigdy się nie kończy. Budowanie relacji w związku to proces, który wymaga czasu, poświęcenia i zaangażowania, ale z pewnością opłaca się w dłuższej perspektywie.

Związek jak żywy organizm zmienia się, ewoluuje, wymaga ciągłej dbałości, obopólnej pracy i uwagi.

Udany związek to proces wzajemnego przenikania się i zrozumienia swoich potrzeb, często też postawienia się w sytuacji drugiej osoby. Wymaga to akceptacji drugiej osoby, a nie próby zmienienia jej na siłę. Każdego dnia powinniśmy starać się poznawać swojego partnera, dbać o niego i rozwijać naszą relację. Związek potrzebuje czasu, kształtuje się i dojrzewa, pokonując razem trudności, wzmacniamy i budujemy relację. Zdajmy sobie sprawę, że dobry związek, to nie tylko chwile szczęścia, ale także wspólne radzenie sobie z problemami.

Jesteś tu pierwszy raz? Poznaj serwis popko.pl i zobacz ile możesz zyskać dla zdrowia, szczęścia i rodzimy.

Stworzenie zdrowej relacji

Zdrowe relacje są niezbędne w życiu. Dają poczucie bezpieczeństwa, pozwalają nam rozwijać się jako jednostki, zapewniając jednocześnie wsparcie i zrozumienie ze strony kogoś, kogo szanujemy i komu ufamy. Zdrowy związek to taki, który opiera się na wzajemnym szacunku, szczerości, komunikacji, kompromisie. Powinien być wolny od wszelkich form nadużyć, w tym fizycznej lub emocjonalnej manipulacji czy kontroli.

Mówiąc najprościej, zdrowy związek wydobywa z Ciebie to, co najlepsze.

Ważne, by do tematu relacji, zdrowia podejść holistycznie czyli całościowo, uwzględniając zarówno dbałość o ciało, ale też uwzględniając szeroko rozumiany aspekt duchowy. Zdrowe nawyki, zbilansowana zdrowa dieta i aktywność fizyczna, połączone z dbałością o całą sferę psychiczną i duchową są ważnymi elementami, które stanowią o naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. czasem bowiem przyczyna choroby choć odczuwana w ciele, znajduje się poza nim.

Jeśli więc chcemy cieszyć się witalnością i długim dobrym życiem powinniśmy zawczasu zadbać o wszystkie te elementy. Warto więc poznać zasady rządzące niewidzialnym światem energii, by zrozumieć, że na człowieka jego zdrowie fizyczne czy samopoczucie wpływa więcej elementów. Więcej możesz dowiedzieć się z materiałów publikowanych w serwisie popko.pl, oraz z materiałów wideo dostępnych na naszym YouTubowym kanale.

Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Wpis redakcji popko.pl

Efekt placebo 11:00, dnia 06 marzec 2023r.
Praktyka wdzięczności 11:00, dnia 13 marzec 2023r.