Jesteś tutaj: Blog Jak przestać narzekać?

Jak przestać narzekać?

#psychologia #medytacja #narzekanie

11:00, dnia 16 luty 2023r.
2492
0
Nie ma chyba osoby na świecie, która by choć raz w życiu nie narzekała. Jednak niektórym tak wchodzi to w nawyk, że potrafią narzekać na okrągło. Niewinna wzmianka o tym co nie wyszło, czego nie ma lub czego brakuje, powoduje, że od razu z niewiadomych przyczyn czujesz się osłabiony czy zdołowany. Pojawiają się wątpliwości, a nastrój pryska jak bańka mydlana.
W naszym artykule dowiesz się, jak przestać narzekać i poradzić sobie z negatywnymi myślami.
 
Jak przestać narzekać?

Zdaj sobie sprawę, że narzekanie ma negatywny wpływ

Mówi się, że jeśli masz czas na to, aby użalać się i narzekać, to oznacza, że masz czas również na to, aby coś z tym zrobić. Dużo w tym racji. Człowiek ma zawsze wolną wolę, a ostateczny wybór należy do niego. Odwiecznie tracimy czas na to, aby marudzić i narzekać, jak bardzo nam w życiu źle. Trzeba jednak zadać pytanie, czy my zrobiliśmy wystarczająco dużo dla siebie i swojego życia, aby je polepszyć i czuć się w nim dobrze?

Jak przestać myśleć negatywnie, marudzić i narzekać?

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, jak przestać narzekać, gdy przykre sytuacje nie oszczędzają Cię niemal codziennie. Zawsze znajdzie się okazja, by choć przez chwilę marudzić na drożyznę, niepogodę czy hałas za ścianą. Istnieje mnóstwo powodów do niezadowolenia, a także sytuacji, w których wręcz wypada wyrazić dezaprobatę w silnie ugruntowanych zwyczajach naszego społeczeństwa. Różnimy się od ludzi z Południa tym, że zamiast wychwalać uroki życia, o wiele łatwiej wpadamy w tryb psioczenia z byle powodu.

Najczęściej wymieniane cechy Polaków to:

  • pracowitość,
  • malkontenctwo, narzekanie,
  • pesymizm,
  • roszczeniowa postawa wobec życia,
  • religijny tradycjonalizm,
  • zakompleksienie, bycie niesympatycznym

Wysoce zaraźliwe narzekanie

Narzekanie to zaraźliwa cecha, które obniża wibracje osobie, która marudzi i wszystkim znajdującym się w pobliżu. Twoje przywiązanie do zrzędzenia możesz zamienić na inną zaraźliwą cechę, jaką jest śmiech. Wyobraź sobie, ile dobrego wniesiesz do swojego życia, gdy zamiast nawykowego narzekania wyrobisz w sobie zwyczaj dzielenia się dobrym nastawieniem do świata.

Nawyk narzekania

Życie nie jest idealne i nigdy nie będzie. Zawsze będą w nim jakieś niesprzyjające okoliczności czy ludzie, którzy nie zawsze zachowują się tak jakbyśmy sobie tego życzyli... i to jest dobra wiadomość. Już zrozumienie tego prostego faktu spowoduje, że łatwiej Ci będzie docenić niedoskonałość we wszystkim, co Cię otacza. Ciągłe narzekanie nie ułatwi Ci życia. Dlaczego więc ciągle mamy skłonność do odwiecznego narzekania? Narzekamy na pogodę, korki w mieście, na swoją pracę, wścibskich sąsiadów, szczekanie psa. Staliśmy się społeczeństwem, który ma problem z pozytywną reakcją na sytuację, bo wszystko jest złe i niedobre. Oczywiście są momenty, kiedy powiadomienie kogoś o tym, co leży nam na sercu jest właściwe, ale najczęściej narzekamy dlatego, bo tak jest wygodniej. Bo tak robią wszyscy. 

Czym właściwie jest to narzekanie?  

Narzekanie, biadolenie, marudzenie, zrzędzenie – nieważne jak je nazwiemy - kojarzy się z negatywnym lub pesymistycznym podejściem do danego człowieka lub sytuacji. To inaczej wyrażenie swojego niezadowolenia w odniesieniu do kogoś lub czegoś. Można marudzić, że nic nam w życiu nie wyszło, że ceny paliwa są wysokie, że trawa wokół domu nie została skoszona a zupa zrobiona przez partnera była wyjątkowo za słona. Można również narzekać na to, że to co powiedział nam drugi człowiek nie do końca nas zadowala czy satysfakcjonuje. Ale czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek skąd wziął się nawyk narzekania? Właściwie dlaczego to robimy i jak to zmienić?
 
Jak przestać narzekać?

Co to znaczy narzekać?  

Na pewno nie raz spotkałeś w swoim życiu osobę, która ciągle narzeka i nic jej się nie podoba. Cokolwiek by się nie wydarzyło – zawsze jest źle i niedobrze. To taki smerf Maruda z bajki dla dzieci, który ciągle widzi problemy i sytuacje bez wyjścia.   
To, o czym myślimy, mówimy i co czynimy, ma ogromny wpływ na nas i nasze otoczenie. Dlatego warto pracować nad wdrażaniem nowych nawyków i poprawnym nastawieniem. Już dziś zacznij zmieniać swoje życie i przestań narzekać.
Mózg uwielbia efektywność i nie chce wykonywać więcej pracy, niż musi – wyjaśnia dr Travis Bradberry. Dlatego, kiedy powtarzamy jakąś czynność, na przykład narzekając, neurony rozgałęziają się w stronę innych neuronów, by ułatwić przepływ informacji. Dzięki temu powtarzanie danej czynności w przyszłości jest o wiele prostsze.

Narzekanie to bierność

Tak naprawdę narzekanie jest bierną postawą. To nie zapowiedź działania, a wręcz przeciwnie – jest wymówką, żeby tego nie robić. Takim odraczaniem czynności w nieskończoność. Narzekając, powodujemy, że kręcimy się w kółko, odtwarzając i utrwalając negatywne wzorce naszych przyzwyczajeń. W ten sposób usprawiedliwiamy swoją bierność, pogłębiając stan, w którym się znaleźliśmy. Narzekanie to rzeczywiste odbicie tego, jak podchodzimy do spraw w swoim życiu.  
Niestety rzadko wychodzi nam na zdrowie. Wywołuje w nas negatywną reakcję i nastawienie, obniżając nie tylko naszą wibrację, ale także ludzi z najbliższego otoczenia. Jak słusznie zauważyłeś narzekanie rzadko cokolwiek w naszym życiu zmienia. Często pozostawia nas w roli ofiary, nie pozwalając wyjść poza schemat negatywnego reagowania. Dopóki nie zmienisz nawyku narzekania i nie przekształcisz go w pozytywne myślenie i działanie, nic się nie wydarzy. Zanim zaczniesz narzekać uświadom sobie, że ciągłe narzekanie nigdy nie pomoże Ci w zmianie czegokolwiek na lepsze. 

Czy wiesz, że…?  

  • Naukowcy z Uniwersytetu Stanford dowiedli, że narzekanie niszczy mózg, zmniejszając hipokamp. Hipokamp odpowiada m.in. za przetwarzanie pamięci i uczestniczy w procesie zapamiętywania. Mechanizm działania jest podobny do choroby Alzheimera i co najważniejsze, oddziałuje nie tylko na osoby, które narzekają, ale również na tych, którzy uczestniczą w całej sytuacji i narażeni są na słuchanie marudzenia.

  • Dr Travis Bradberry udowadnia, że nawyk narzekania można nabyć także od innych osób. Mózg bowiem w naturalny sposób przekazuje stany i nastroje wszystkich osób dookoła, zwłaszcza tych, z którymi jesteśmy w aktywnym, bliskim kontakcie.

  • Dr Bradberry wspomina także, iż większość ludzi ma skłonność do narzekania raz na minutę w trakcie zwykłej rozmowy. Mimo, że mówi się, że narzekanie pozwala chwilowo poczuć się lepiej, to niestety negatywnie wpływa na nasz mózg, a co za tym idzie - na pracę i zdrowie.

  • Lou Holtz, amerykański trener futbolu twierdzi, że 80% osób, którym się zwierzasz narzekając, ma to w głębokim poważaniu, natomiast pozostałe 20% cieszy się, że masz problem. Mimo, że słowa te brzmią dość kontrowersyjnie, to niestety są prawdziwe.  

Jak przestać narzekać?

Narzekanie od strony energetycznej  

Patrząc na to od strony energetycznej, należy wspomnieć, że człowiek to potężna, wielowymiaorwa istota. To taki konstrukt fizyczno-energetyczno-duchowy, gdzie w jednym z tych obszarów znajdują się myśli. To one ukazują nasz stosunek do wszystkiego: siebie, ludzi, świata. 
Myśli to takie paczuszki informacji przenoszone przez energie. To trwała część naszego ciała energetycznego. Kiedy w obszar myśli i emocji wnika niska wibracja, automatycznie ich jakość się obniża, a co za tym idzie, nasza postawa, relacje z ludźmi i ze światem ulegają radykalnej zmianie na gorsze. Pojawia się stres, natłok myśli, może ogarnąć nas obłęd, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. I odwrotnie, gdy dostajemy zastrzyk pozytywnej energii, to co do tej pory spędzało sen z powiek, staje się mało istotne i do naprawienia. Myśli zyskują na jakości, natomiast patrzenie na świat i ludzi ulega kolosalnej poprawie. 
 

Jak zatem przezwyciężyć nawyk narzekania i zamienić go na pozytyw?

Dzięki kilku prostym trikom możesz zamienić swoje niezadowolenie w pozytywne myślenie i skuteczne działanie. Na początek jednak… 

1. Zdecyduj, czy chcesz przestać narzekać  

Przestań narzekać. Prawda jest taka, że nikt nie lubi narzekaczy. Zdecyduj, czy chcesz się zmienić. Wielu z nas narzeka tylko dlatego, że nigdy nie rozważyliśmy, aby przestać to robić. Nikt nam nigdy też nie mówił o jego szkodliwości ani skutkach. Nie zastanawialiśmy się też jak to wpływa na nas i na ludzi wokół. Pamiętajmy, że człowiek to nie tylko ciało fizyczne, czyli to co jest widoczne gołym okiem, ale potężna istota, która posiada również struktury energetyczne, m.in.: umysł, emocje, myślenie, psychikę.
Wszystko to co mówimy, myślimy i czynimy ma ogromny wpływ na to jacy jesteśmy, w jakiej wibracji się utrzymujemy i co posyłamy innym. Kiedy już to robimy, przyciągamy to, czym sami jesteśmy, czyli podobne przyciąga podobne. Często wydaje się nam, że pozbywając się wszystkich frustracji i emocji na zewnątrz to jeden ze sposobów na rozwiązanie naszych problemów. Nie jest to prawdą. Uwikłany w wewnętrzny konflikt, ubrany w nawyki, których dotychczas nie zmieniłeś, dodatkowo wciągasz w to innych. Również i na Ciebie działa to negatywnie. Dlatego podjęcie decyzji o zmianie swojej postawy jest jakby samoistnym działaniem, takim dokonaniem wyboru. To pierwszy krok do tego, aby przestać narzekać i usunąć toksyny, które wciąż w sobie kumulujesz. 

2. Znajdź obszar, w którym narzekasz

Poświęć swój czas i spróbuj rozpoznać co dzieje się z Tobą i Twoimi uczuciami. Zadaj sobie pytania: dlaczego faktycznie jesteś nieszczęśliwy? Na co tak naprawdę narzekasz najbardziej? Czy jest to związane z Twoimi relacjami z innymi ludźmi, np. partnerem, dzieckiem, współpracownikiem? Czy może z pracą, sytuacją materialną, a może ze zdrowiem? Poobserwuj czy są to raczej ważniejsze sprawy czy raczej błahe i nieistotne. Wiedz jedno: dopóki nie zidentyfikujesz źródła, nie będziesz wiedział nad czym pracować i od czego zacząć. Dlatego najwyższy czas je rozwiązać i zamknąć za nimi drzwi.
Usiądź w ciszy i poobserwuj swoje myśli. Wokół jakich spraw ciągle krążą? Czy myśli się powtarzają? Czy jest ich dużo?
Możesz także w tym celu wejść w prawdziwą medytacje i popatrzeć na wszystko z jeszcze większego dystansu. Jeśli jesteś początkujący i nie wiesz jeszcze, jak zrobić to samodzielnie, na naszym kanale: POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia - znajdziesz mnóstwo gotowych medytacji przygotowanych specjalnie przez Zbigniewa Jana Popko, które w chwilę pozwolą Ci oczyścić przestrzeń, ustawić energetykę i odczuć względną ciszę pozbawioną energetycznych trucizn. Dzięki temu z lotu ptaka będziesz mógł odkryć źródło swojego narzekania i zmienić swoje nastawienie. 
 
Jak przestać narzekać

3. Zmień myślenie. Nie dawaj uwagi temu, co negatywne  

Każdą zmianę zaczynamy od siebie. Mimo, że wydaje się to oczywiste, często o tym zapominamy. Skupiamy uwagę nie na tym, co trzeba. Jeśli podjąłeś decyzję o zmianie i znów zdarzy Ci się ponarzekać, skieruj myśli w inną stronę, na pozytyw. Pamiętaj, że narzekanie ma wpływ na Twoją moc sprawczą. Ma wpływ na to, co robisz i hamuje Twój rozwój. Żeby zerwać z przyzwyczajeniem, możesz wykorzystać przykładowe metody: 
  1. Pierwsza metoda polega na tym, aby przekształcić narzekanie w konstruktywne rozwiązanie. Jak to zrobić? Gdy zaczynasz narzekać, po prostu wstaw na końcu zdania wyraz „ale” i zakończ je pozytywnie. Na przykład: nie lubię chodzić do pracy i swojego przełożonego, ale… jestem wdzięczny, że mam pracę i zarabiam. Gdyby nie mój szef, nie wiedziałbym tylu rzeczy ile wiem teraz. W ten sposób nauczysz się mądrze podchodzić do sprawy. Nie będziesz widziany jako ten, któremu nic nie pasuje i któremu ciągle jest źle. W konsekwencji jesteś w stanie skierować uwagę na pozytywne myślenie i przyczyniasz się do zmiany swojego nawyku. 
  2. Druga metoda polega na zamianie słowa „muszę” na „mogę”. Jak wiemy słowo „muszę” ma dość negatywny wydźwięk. Zamiast skupiać się na tym, co jest Twoim obowiązkiem, zawsze możesz zmienić tok myślenia, uświadamiając sobie, że nic nie musisz, ale możesz. Na przykład mówisz: „muszę załatwić to czy tamto”, „muszę tam pojechać” czy „muszę coś zrobić”. Uświadom sobie, że możesz robić tyle rzeczy. Możesz jechać do pracy, podczas gdy inni nie mieli tyle szczęścia i wciąż poszukują zajęcia zarobkowego. Możesz pojechać na zakupy, podczas gdy inni leżą w łóżku i są chorzy. Bądź wdzięczny za to, co już masz i co możesz zrobić. Ciesz się z tego, co do tej pory udało Ci się osiągnąć. Gdyby nie te sytuacje, które MOŻESZ zrobić, nie byłoby Cię w miejscu, w którym jesteś teraz. 

4. Zaopiekuj się tym co masz. Bądź wdzięczny za to, co Cię spotyka  

Jeśli chcesz mieć radość i satysfakcję z życia, zaakceptuj to, co już w nim masz. Dopóki nie będziesz stawać twarzą w twarz z sytuacją, w której się znalazłeś i nie będziesz na bieżąco rozwiązywać problemów, które powodują, że narzekasz - nie pójdziesz dalej. Żeby zrobić krok w przód, zwróć uwagę na rzeczy, których na dziś nie akceptujesz, których Ci brakuje lub nie są do końca takie jak być powinny. To właśnie one przyczyniają się do tego, że nic się nie zmienia i stoisz w miejscu. Żeby mieć z życia więcej, zacznij być wdzięczny za to, co masz i co Cię spotyka. To uczucie ma potężną moc. Przynosi spokój, spełnienie i radość.

Jak przestać narzekać?

5. Zanim zaczniesz narzekać, zacznij dzień od wysokich wibracji

Zacznij dzień od wysokich wibracji i praktykuj wdzięczność każdego dnia, skorzystaj z medytacji wdzięczności. Odczucie wdzięczności pomaga w wielu aspektach życia. Poprawiają się relacje międzyludzkie, zmniejsza stres, emocje stają się łagodne i znika gonitwa myśli. Odczuwanie szczęścia i radości w życiu można trenować i warto to robić ze względu na wiele korzyści, które dzięki tej medytacji wdzięczności są na wyciągnięcie ręki.

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował, warto zapoznać się z poniższym materiałem:


6. Medytuj z nami

Regularnie praktykowana medytacja potrafi naprawdę zdziałać cuda. Nie dość, że wycisza, uspokaja, redukuje stres i natłok myśli, to jeszcze wprowadza potężne zmiany w całej architekturze energetycznej człowieka. Medytacja to technika, dzięki której odzyskujemy panowanie nad umysłem i niskimi wibracjami, jak np. narzekanie. Aby jednak była skuteczna musi sięgać głębi. To umiejętność utrzymania harmonii w całości naszej istoty. Dzięki niej zrozumiemy czym są myśli, emocje i potrzeby. Pozwala dostrzec wszystkie nieprawidłowe procesy, usunąć je lub zmodyfikować. Kiedy poczujesz chęć narzekania, zatrzymaj się i zatop w medytacji. Obserwacja, której doświadczamy w jej trakcie pozwala dostrzec niuanse, których byśmy nie zauważyli walcząc z myślami i emocjami. Dzięki temu można dokonywać wyboru między tym, co jest, a tym, co chcemy, żeby było. Sama chęć bycia zdrowym i szczęśliwym człowiekiem wystarcza, by umysł potraktował to jako zadanie do realizacji i tak ustawił całą naszą energetykę, by zamanifestowały się wymarzone cuda. 
 
Jeśli interesuje Cię rozwój osobisty, rozwój duchowy, pragniesz zmienić swoje życie na lepsze i ruszyć do przodu, już teraz zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego kanału POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia. Znajdziesz tam mnóstwo cennych materiałów: wyjątkowych medytacji, bezpiecznych działań duchowych, informacji o tym, jak funkcjonuje człowiek i świat od strony energetycznej. Wszystko to przygotowane przez prawdziwego specjalistę i praktyka w dziedzinie medytacji i duchowości – Zbigniewa Jana Popko
 
Wpis redakcji popko.pl
Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021