Jesteś tutaj: Blog Jak pokonać lęk?

Jak pokonać lęk?

#lęk #zdrowie psychiczne #nerwica

10:00, dnia 19 październik 2023r.
2037
0

Każdy z nas doświadczył w życiu sytuacji, w której się czegoś lub kogoś bał. Emocje, które nam wówczas towarzyszyły, wywołały w nas strach, lęk lub atak paniki. Jest to reakcja na trudne zdarzenia, kiedy czujemy niepokój i zagrożenie.

Jednakże u niektórych osób, stan niepokoju utrzymuje się znacznie dłużej i jest bardziej nasilony, nawet jeśli stresujący czas dawno minął. Przedłużające się zaburzenia lękowe mogą ograniczać nasze funkcjonowanie, obniżając jakość życia i powodować dyskomfort.

  • Co zatem zrobić, aby do tego nie dopuścić?
  • Jak pokonać lęk?
  • Czy strach można opanować?

Odpowiedzi na te pytania uzyskasz z dzisiejszego wpisu. A ponadto dowiesz się, w jaki sposób medytacje Zbigniewa Jana Popko już w kilka minut pomogą Ci odzyskać harmonię, by móc zapanować nad lękiem.

jak pokonać lęk

Czym jest lęk?

Lęk to jeden z najczęściej występujących stanów, gdzie dominuje uczucie silnego stresu, paraliżu czy paniki. Jest to przede wszystkim proces wewnętrzny związany z przewidywaniem nadchodzącego niebezpieczeństwa, które może pochodzić z zewnątrz lub z wewnątrz organizmu.

Strach określany jest cechą pierwotną, która ma swoje źródło w instynkcie przetrwania i związany jest z konkretnym zagrożeniem lub bólem. Lęk często objawia się jako nieokreślony niepokój lub napięcie. To stan emocjonalny, pojawiający się w odpowiedzi na sytuację lub zagrożenie, zazwyczaj wyolbrzymione.

Jeśli jednak zauważyłeś, że lęk przejął nad Tobą kontrolę i potrafi zaburzyć Twoje codzienne funkcjonowanie, warto podjąć stosowne kroki, aby go zredukować. 

Jaka jest przyczyna lęku?

Warto wiedzieć, że lęk i strach to nic innego jak program, który podsyca w nas egoizm, zachłanność, ambicję. Tylko radykalna zmiana jest w stanie zniszczyć owe programy, a całą uwagę skierować w stronę prawdziwej wiedzy, która pochodzi z naszego wnętrza.

Gdy mówimy o strachu i lęku, mówimy o niskiej wibracji, która nas przenika. Życie jest ciągiem doświadczeń, których emocjonalne piętno rozbija się po całej wielowymiarowej strukturze człowieka. Tej energetycznej, którą stanowią m.in. emocje, myśli i psychika, a poprzez nią także w fizycznej.

Kiedy pojawia się strach, przenika całą naszą istotę. Znika harmonia, a na jej miejscu pojawia się niska wibracja i niewłaściwe myśli. Gdy sytuacja się przeciąga, tworzą się nawyki w myśleniu i w postawie, stajemy się inni. Wówczas zapisy zachowań niskowibracyjnych – życie w lęku, strachu, zagubieniu – stają się wartością trwałą, która czasami już od dziecka kształtuje naszą postawę.

Objawy lęku

Poniżej typowe objawy, które zgłasza większość osób, zmagających się z lękiem. Lęk może wywołać: 

  • stres
  • paraliż
  • atak paniki
  • roztrój żołądka
  • suchość w jamie ustnej
  • przyspieszone bicie serca
  • uczucie braku kontaktu z rzeczywistością
  • gonitwę myśli
  • pocenie się
  • duszności
  • poczucie niemożności wyjścia z sytuacji
  • drżenie całego ciała, rąk lub nóg
  • problemy ze snem
  • nadmierne pobudzenie
  • uczucie przerażenia
  • nerwowość
  • napięcie
  • drażliwość
  • zamartwianie się
  • bezradność

Objawy lęku. Jak pokonać lęk

Lęk - rodzaje

Wyróżniamy następujące rodzaje zaburzeń lękowych:

  • Zaburzenia lękowe uogólnione

    Zaburzenia lękowe uogólnione to jedne z najczęściej występujących zaburzeń, które charakteryzują się permanentnym zamartwianiem się, zwłaszcza wtedy, kiedy spotykamy się z trudnościami czy przykrymi wydarzeniami w codziennym życiu. Osoby dotknięte tym rodzajem lęku są w ciągłym napięciu i czujności, powodującym dyskomfort i niemożność odprężenia się. Zespół lęku uogólnionego rozwijać się może u osób w dowolnym wieku, jednak zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety. 

  • Zespół stresu pourazowego

    To zaburzenie lękowe występujące u osób, które doświadczyły poważnych i traumatycznych wydarzeń lub były jego świadkiem, np. wypadku samochodowego, wojny, klęski żywiołowej, śmierci, przemocy psychicznej lub fizycznej. Zespół stresu pourazowego jest reakcją na wysoce stresującą sytuację, która często związana jest z utratą zdrowia lub realnym zagrożeniem życia. Osoby doświadczające stresu pourazowego, mogą mieć skłonności do unikania sytuacji lub osób, które przypominają o traumatycznych wydarzeniach lub przeżywać je poprzez retrospekcje. Głównymi objawami zwykle są powracające wspomnienia z tragicznego zdarzenia, koszmary senne i ciągłe napięcie.

  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

    Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne zwane inaczej nerwicą natręctw to odmiana zaburzeń, która charakteryzuje się występowaniem przymusowych czynności lub natrętnych, obsesyjnych myśli. Zwykle osoba dotknięta tym rodzajem zaburzenia, odczuwa lęki przed jakimiś sytuacjami lub bodźcem. Próbując zapobiec ewentualnym zagrożeniom, stosuje rytuały, np. sprawdza, czy zamknęła drzwi, zakręciła kaloryfery lub często myje ręce. Niestety wykonanie danej czynności nie przynosi ulgi, a często wręcz przeciwnie – nasila przymus powtarzania danej czynności we „właściwy sposób”.

  • Zespół lęku panicznego

    Zespół lęku panicznego jest zaburzeniem, które objawia się atakiem paniki. To nagłe intensywne epizody lękowe połączone z objawami fizycznymi, takie jak np. palpitacje serca, zawroty głowy, duszności, wrażenie, że zaraz wydarzy się coś strasznego. Ataki paniki mogą pojawić się niespodziewanie, jak i również mogą być wywołane przez różne bodźce lub stresujące sytuacje. Ludzie dotknięci przez lęk paniczny często wycofują się z kontaktów towarzyskich, unikają miejsc publicznych i mają problemy w życiu zawodowym.

  • Fobie

    Fobia to rodzaj lęku charakteryzujący się obawą przed różnymi sytuacjami, osobami, zwierzętami lub obiektami, których się unika. Osoba zetknięta z bodźcem odczuwa skrajnie negatywne emocje, pojawiają się również objawy ze strony ciała fizycznego, przypominające ataki paniki. Do najczęściej spotykanych fobii zalicza się:

    - fobię społeczną – unikanie kontaktów z ludźmi,
    - klaustrofobię – lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami,
    - nyktofobię – lęk przed ciemnością,
    - arachnofobię – lęk przed pająkami,
    - akrofobię – lęk przed wysokością,
    - agorafobię – lęk przed otwartą przestrzenią.

Jak pozbyć się zaburzeń lękowych?

Aby uporać się z lękiem, trzeba zapanować nad umysłem, emocjami, myśleniem oraz psychiką. Poniżej przedstawimy techniki, które mogą przynieść wymierne korzyści.

1. Techniki, które redukują stres i przynoszą ulgę

Aby pozbyć się lęku i strachu, zmienić zapis emocjonalny, który ugruntował się w nas przez lata, należy podnieść w sobie wibrację na tyle wysoko i trwale, aby stało się to naszą wartością stałą. Wymaga to pracy nad sobą, ale istnieją techniki, które szybko przynoszą ulgę i stanowią duże ułatwienie. Wiele z nich można znaleźć np. w dziale Psychologii Duchowej.

Jednym z dostępnych działań jest Energetyczna melisa – krótka medytacja, która pozwala się zrelaksować, uspokoić nerwy, zmęczenie psychiczne, nerwicę i przywrócić umysł do pierwotnej równowagi. Najlepsze efekty osiągniesz, słuchając jej co kilka dni w trudnym okresie życia.

Kolejnym działaniem wartym poświęcenia uwagi, z działu Psychologii Duchowej jest Kocioł. To furtka otwierająca drzwi do naszych pierwotnych ustawień. Pomoże pokonać stres emocjonalny i egzystencjalny w 5 minut. A ponadto załagodzić behawioralne objawy stresu takie jak nerwowe zachowania, kompulsywne jedzenie, nadużywanie alkoholu i innych używek.

2. Regularna aktywność fizyczna

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, ale czy rzeczywiście chodzi tylko o sprawność fizyczną, rozbudowę mięśni oraz piękną i wysportowaną sylwetkę?

Jak pokonać strach, lęk, zaburzenia lękowe, fobie?

Badania wykazują, że wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej, skutecznie obniża poziom lęku i strachu. Ćwiczenia odwracają uwagę i uwalniają napięcie. Regularna aktywność fizyczna czy to w postaci, np. regularnych ćwiczeń gimnastycznych, biegów, jogi czy tańca, nie tylko podnosi nam wibracje, ale także pozwala na zapanowanie nad podstawowymi strukturami energetycznymi takimi jak emocje, myśli, potrzeby i psychika.

Ruch to magiczny sposób na pozbycie się zaburzeń lękowych. W odpowiednich dawkach połączony z radością tworzy zgrany duet. To dobry sposób, aby stać się bardziej opanowanym, zharmonizowanym i szczęśliwszym człowiekiem.

3. Myśl pozytywnie

Natrętne myśli lub natłok myśli często odczuwany jest jako skutek zaburzeń lękowych, który dodatkowo może nakręcać spiralę strachu i wzmagać panikę. Myśli pojawiają się mimowolnie. Często próbujemy pozbyć się problemu, walcząc z nimi, co rzadko przynosi wymierne rezultaty. 

Trzeba sobie uświadomić, że myśli nie są nami, ale doświadczamy ich skutków. Nie są neutralne. Są zawsze wyborem człowieka. Same nic nie znaczą – ukazują jedynie świat, którego jesteśmy elementem. Świat, który możemy całkowicie odrzucić, zastępując go własnym wzorem.

Negatywne myśli są zawsze spowodowane energetyczną agresją i potrafią całkowicie człowieka pochłonąć. Należy jak najszybciej się od nich odcinać oraz od obrazów, które je projektują i uspokoić poprzez wibracje radości, np. życie marzeniami, piękną przyszłością, pasją.

4. Wysokie wibracje

Odczuwanie szczęścia i radości w życiu można trenować i warto to robić ze względu na wiele korzyści. Gdy nie ma radości, psychika podąża ku przeszłości i zaczyna odtwarzać stany energetyczne, które przenikały nas podczas psychicznej i umysłowej zapaści. Powraca lęk i zagubienie. By tak się nie stało, trzeba wytrwać w nowym ustawieniu, w nowej formule siebie. Jest to czasem trudne, bo dotychczasowa formuła kształtowała się czasami i całe lata, a wszystko dookoła przypomina trudne chwile.

Cierpliwość i systematyczność w dbaniu o radość jest tutaj kluczem do ratowania siebie i własnej przyszłości. Każde wejście w radość uruchamia wysokie pasma wibracyjne, a wytrwanie w niej gruntuje nową postawę, co znacznie ogranicza pojawienie się ataku paniki, zaburzeń lękowych, czy innych problemów, z którymi się zmagamy.

5. Medytacje

Nie od dziś wiadomo, że prawdziwa medytacja pozwala zdziałać cuda. Jej zbawienny wpływ docenia coraz więcej osób. To skuteczne narzędzie na problemy współczesnego trybu życia, gdzie brak czasu czy ogrom obowiązków to już praktycznie standard, z którym każdy musi sobie radzić...

Regularna praktyka wchodzenia w wyższe wibracje powoduje, że zaczynasz inaczej spostrzegać całą rzeczywistość. Znikają wzburzone emocje, znika natłok myśli, lęk, poprawia się zdrowie i stan psychiczny. Będąc w stanie obserwacji, widzisz, czujesz i słyszysz więcej, dostrzegasz prawdziwy obraz świata.

Dzięki niebywałej wiedzy, wieloletniemu doświadczeniu i zdolnościom Zbigniewa Jana Popko powstały niezwykłe medytacje, które nie tylko wyciszają, ale budzą pełny potencjał człowieka. Medytacje dostępne są na kanale YouTube POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia. Dzięki ich praktyce dużo łatwiej Ci będzie wzmocnić swoje zdrowie, poradzić sobie ze złym samopoczuciem: z zaburzeniami lękowymi, strachem, stresem i niepokojem.

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował, polecamy poniższy materiał wideo:

Medytacja uzdrawiająca Zbigniewa Jana Popko

Jeśli interesuje Cię holistyczne podejście do zdrowia, chcesz odkryć potęgę medytacji uzdrawiającej - zapraszamy Cię na cotygodniowe działanie uzdrawiające, w każdy wtorek o godz. 19:00 na kanale YouTube POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia.

Działanie uzdrawiające Zbigniewa Jana Popko uwzględnia wszystkie struktury stanowiące człowieka, także przestrzeń, w której przebywa. Uzdrawianie na odległość to sposób na zadbanie o naszych bliskich, jak i swoje zdrowie fizyczne, psychiczne oraz duchowe.

Dowiedz się jak przebiega uzdrawianie, aby móc z niego skorzystać. Zapraszamy!

Wpis redakcji popko.pl

Jak pokonać samotność? 10:00, dnia 19 wrzesień 2023r.
Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021