Jesteś tutaj: Blog Jak pokonać samotność?

Jak pokonać samotność?

#samotność #zdrowie psychiczne #relacje

10:00, dnia 19 wrzesień 2023r.
2157
0

Jak sobie radzić z samotnością?

Samotność dotyka wielu ludzi, bez względu na wiek, pochodzenie czy stan cywilny. Przybiera różne formy. Może być spowodowana trudnymi doświadczeniami z przeszłości, niemożnością znalezienia właściwych osób, z którymi chcielibyśmy iść przed życie lub być naszym osobistym wyborem. Niestety długotrwała samotność może mieć poważne implikacje dla naszego zdrowia psychicznego i egzystencji, dlatego warto zawczasu zapoznać się z tematyką samotności i nie wpadać w sidła niskich wibracji.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył jakiegoś rodzaju opuszczenia, choćby na krótki czas. Z pewnością pamiętamy to bolesne uczucie, które wtedy nam towarzyszyło. To osamotnienie. Osamotnienie nosi wiele twarzy i może ukazywać się na wiele sposobów. Czasem jest to jedynie chwilowy kryzys, na przykład po utracie bliskiej osoby, a czasem staje się nieodłącznym elementem naszego życia. Jak walczyć z samotnością na co dzień?

W tym artykule przedstawimy 5 sposobów jak poradzić sobie z samotnością. Podpowiemy także, w jaki sposób praktyka prawdziwej medytacji może pomóc w pokonaniu tego problemu.

Jak pokonać samotność. Jak radzić sobie z samotnością

Co to jest samotność?

Według popularnych źródeł samotność to subiektywny, emocjonalny stan odczuwania izolacji społecznej i poczucia odcięcia od innych. Pojawia się i znika, gdy zmienia się sytuacja życiowa. Z kolei samotność chroniczna jest doświadczana bez względu na okoliczności.

Jakie są przyczyny uczucia osamotnienia?

Jeśli chcesz przezwyciężyć samotność, w pierwszej kolejności warto poznać mechanizmy, jakie ją wywołują.

Jak powszechnie wiadomo, ludzie odizolowani lub wycofani od innych, pozbawieni są możliwości „bycia sobą”, co nierzadko doprowadza ich do utraty energii i cieszenia się życiem. Często unikają kontaktów z innymi, gdyż mają poczucie, że nic już w życiu ciekawego spotkać ich nie może. Ich stan psychiczny znacząco obniża się, powodując depresję. Zwykle ma to miejsce podczas różnego rodzaju rozczarowań z powodu życia osobistego lub zawodowego. Wtedy nie odczuwamy wsparcia, jesteśmy smutni, doznajemy niepokoju, wycofując się z aktywności. 

Warto wiedzieć, że osamotnienie pojawia się wtedy, kiedy człowiek przestaje odczuwać jedność ze światem i z ludźmi. Wówczas zamyka się w sobie i tworzy nową wewnętrzną rzeczywistość - iluzję, od której na stałe się uzależnia. Człowiek słabnie, jego wpływ na życie maleje, a on sam ogranicza się do wypracowanego schematu działania, podczas gdy mógłby rozwinąć skrzydła.

Objawy samotności

Poniżej objawy samotności, które powszechnie występują u ludzi:

  • Smutek, płacz
  • Izolacja od innych, wycofanie
  • Bycie zamkniętym w sobie
  • Niechęć do kontaktowania się z innymi osobami
  • Wzmożona chęć do kontaktowania się z innymi osobami
  • Trudności z nawiązywaniem relacji
  • Problemy ze snem
  • Spożywanie większej ilości niezdrowej żywności
  • Używki

Jak walczyć z samotnością?

Samotność to uczucie, które może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej. W obliczu takiego wyzwania, wielu z nas zastanawia się, jak poradzić sobie z samotnością i znaleźć sposób na samotność, który pomoże odzyskać radość i spokój ducha. Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym uczuciem.

Poniżej przedstawimy kilka sprawdzonych metod, które podpowiedzą, jak sobie radzić z samotnością i jak walczyć z samotnością na co dzień. Dzięki nim, być może odnajdziesz dla siebie najlepszy sposób na samotność i zaczniesz czerpać większą satysfakcję z życia.

Jak radzić sobie z samotnością

Jak radzić sobie z samotnością? 5 metod

W kolejnych krokach przedstawimy 5 porad jak poradzić sobie z samotnością, które pomogą Ci podnieść swoje wibracje i na nowo cieszyć się życiem.

Ogranicz wpływ niskich wibracji

Nieustannie żyjemy w powiązaniu z różnymi ludźmi, tworząc wspólną sieć wzajemnych powiązań. Najtrudniej jest wtedy, gdy ktoś jest silniejszy od nas i wpływa na nasze myśli, emocje oraz na naszą postawę, wymuszając w ten sposób określone zachowania. Czujemy, że nie do końca jesteśmy sobą. Tracimy nad sobą kontrolę.

Wówczas na ratunek przychodzą narzędzia z działu Psychologii Duchowej.

Psychologia Duchowa zawiera proste techniki, pomagające odzyskać równowagę psychiczną. Dostępna jest dla każdego, zarówno dla ludzi, którym trudno jest kontrolować własne przeżycia, jak i dla ludzi, którzy zmagają się z problemami życia codziennego. To techniki, które powołują upragniony stan psychofizyczny, bez dodatkowej pracy z problemem.

Zainteresował Cię ten temat? Odwiedź zakładkę Samouzdrawianie, aby skorzystać z gotowych działań.

Podnieś swoje wibracje. Skorzystaj z medytacji prowadzonych

Kiedy poczucie osamotnienia i zagubienia Cię nie opuszcza – to czas, aby sięgnąć po gotowe narzędzie, w postaci medytacji. Medytacje dostępne na kanale YouTube POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia są nieocenioną pomocą. To, co charakteryzuje prawdziwą medytację to siła przemiany, jakiej ulega medytująca osoba. Medytacje Zbigniewa Jana Popko są tak skonstruowane, aby wszelkie ograniczenia, w tym węzły karmiczne – u osób odsłuchujących, zostały skasowane. Dzięki temu możliwe jest doświadczenie mistycznych stanów i wprowadzenie trwałych zmian we wszystkich dziedzinach życia. Prawdziwe medytacje otwierają na nową, lepszą rzeczywistość, budząc w człowieku niewyczerpane pokłady energii. Mobilizują do tego, by zawalczyć o siebie i swoje szczęście. Otrzymasz wsparcie, którego na dany moment potrzebujesz.

Odkryj, czym jest medytacja oraz jak prawidłowo medytować.

Otaczaj się dobrymi ludźmi

W zmaganiach ze samotnością istotną rolę odgrywają inni ludzie. To dzięki ich obecności, dobremu słowu, wsparciu – można przezwyciężyć ten bolesny stan. Nie ilość otaczających osób ma tutaj znaczenie, co jakość relacji z nimi. Można mieć mnóstwo bliskich i dalszych znajomych, być w długoletnim związku, a mimo to czuć się samotnym. Dlatego tak ważny jest kontakt z osobą, która jest na nas otwarta i pozytywnie do nas nastawiona. Taka osoba to prawdziwy skarb.

Już po krótkim czasie spędzonym z taką osobą, wraca spokój i nadzieja. Poprawia się humor. Trudności życiowe przestają być problemem, a ludzie wydają się dużo bardziej życzliwi niż wcześniej. Człowiek zaczyna poprawnie funkcjonować. Dlatego tak ważne są prawdziwe i życzliwe relacje. Rozmowa, kontakt fizyczny, zabawa i śmiech – to czynności, które uruchamiają w naszym organizmie pozytywne mechanizmy. Przyczyniają się do produkcji tzw. hormonów szczęścia.

Jeśli na danym etapie życia nie mamy w swoim otoczeniu osób o pozytywnym usposobieniu – warto odwiedzić miejsca, gdzie można takie osoby spotkać. Mogą być to koncerty, wydarzenia kulturalne, różnego rodzaju imprezy, zajęcia fitness, czy zorganizowane kursy (tańca, fotografii, gotowania, czy wiele innych). To tylko propozycje, wśród których można poszukać inspiracji. Upraszczając, chodzi o miejsca, w których osoby są w radości, otwarte na zawieranie nowych znajomości, czy rozmowę. Ponadto nawet sporadyczne spotkanie i wymiana zdań z życzliwym sąsiadem, lunch z koleżanką z pracy jest w stanie poprawić nasze samopoczucie na resztę dnia.

Jak pokonać samotność? Poznaj skuteczne sposoby

Odczuj stan radości. Zacznij cieszyć się życiem

Samotność to żaden powód do radości. Jednak pogrążanie się w tym stanie, tkwienie w smutku i rozpaczy wcale nie zmieni naszego położenia na lepsze. Wręcz przeciwnie. Okaże się siłą napędową dla nisko wibracyjnych myśli i emocji. A to nie prowadzi do poprawy życia w żadnym aspekcie. W ten sposób koło samotności i negatywnych stanów się zamyka. Człowiek z góry jest skazany na porażkę. Dlatego tak ważne jest przerwanie tego impasu i wejście w stan radości. Dbanie o radość to jedno z głównych zadań, jakie musimy wykonać, chcąc ratować siebie i swoją przyszłość.  

Każde wejście w radość uruchamia w człowieku wysokie pasma wibracyjne, dzięki czemu kontrolę nad myśleniem przejmuje świadomość. Tym sposobem, obserwując świat z wysoka, znacznie lepiej można zorientować się w grze sił energetycznych, niż tonąc w rozpaczy. Myśli podsuwane przez świadomość są trafniejsze, a intuicja duchowa znacznie bardziej twórcza i przebojowa od emocjonalnej. 

Radość powinna zagościć na stałe w życiu każdej osoby. Powinna stać się trwałym stanem uniesienia. Wizytówką naszych możliwości. Jeżeli mowa o radości – nie chodzi tutaj stricte o materię, tylko o wibrację. Dlatego nie ma tu znaczenia, czy będziemy doświadczać radości w świecie realnym, czy jedynie w wyobraźni. Stan radości możemy tak samo odczuć przy otwartych, jak i przy zamkniętych oczach. Nie jest konieczne, by zobaczyć się z kimś twarzą w twarz, iść do kina, czy na basen. Ten sam efekt można osiągnąć, wyobrażając sobie, że jedziemy na Majorkę, czy spotykamy się z ukochaną osobą. Duchowe uniesienie i emocje są dokładnie takie same. Najważniejsze jest zadbanie o prawdziwą radość, a w jaki sposób to zrobimy – zależy od osobistych preferencji każdego z nas.

Żyj przyszłością

Jeżeli w tym momencie odczuwasz samotność, nie ma wokół ciebie życzliwych Ci osób – nie martw się, wszystko można zmienić. To, że obecnie masz trudniejszy czas, nie oznacza, że tak będzie wyglądać reszta Twojego życia.

Znajdź chwilę dla siebie. Wycisz się i przenieś punkt skupienia uwagi do przyszłości. Zastanów się, jak chcesz, by wyglądało Twoje życie, relacje z ludźmi w niedalekiej przyszłości. To prosty sposób na uniknięcie pułapki odtwarzania niekorzystnych sytuacji i bolesnych stanów. To sposób na to, by przeczekać trudny okres w życiu.

Należy utonąć w marzeniach o szczęśliwym jutrze, o zdrowiu, o udanej przyszłości, a nie odtwarzać w kółko tego, co jest niekorzystne i zgubne. Chodzi tutaj przede wszystkim o tworzenie nowej rzeczywistości, o aktywne życie w marzeniach. Tkaj świetlaną przyszłość, w której osiągasz to, co jest dla ciebie istotne. Nowa praca, samochód, wartościowi i życzliwi ludzie w twoim otoczeniu, udany związek miłosny, ciekawe, pełne ciepła i wsparcia relacje, stabilne finanse. Pamiętaj jednak, by nawet na chwilę nie wątpić w sens całego przedsięwzięcia. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i być wytrwałym. Ze spokojem wypatrywać chwil, zapowiadających nadchodzące sukcesy i pomyślny czas.

Więcej informacji jak sobie radzić z samotnością znajdziesz w tym materiale:

Odkryj moc medytacji Zbigniewa Jana Popko

Jeśli interesuje Cię holistyczne podejście do zdrowia psychicznego, chcesz odkryć potęgę prawdziwej medytacji - zapraszamy Cię na naszą stronę popko.pl oraz kanał YouTube POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia, który stanowi bazę materiałów z zakresu rozwoju osobistego i duchowego.

Zamieszczone tam medytacje umożliwią Ci głębsze zrozumienie siebie oraz otaczającego świata. Poprzez regularną praktykę medytacyjną, każdy może odnaleźć wewnętrzną harmonię, zbudować pozytywną więź z własnym umysłem i emocjami, a także odkryć duchowy wymiar swojego istnienia. A dzięki temu odnaleźć zdrowie, szczęście oraz budować wartościowe relacje z innymi.

Wpis redakcji popko.pl

Jak pokonać lęk? 10:00, dnia 19 październik 2023r.
Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021