Jesteś tutaj: Blog Anginka, pelargonia pachnąca lub geranium - nie tylko na ból ucha. Poznaj cenną roślinę leczniczą

Anginka, pelargonia pachnąca lub geranium - nie tylko na ból ucha. Poznaj cenną roślinę leczniczą

#geranium # zioła # dieta

15:00, dnia 28 wrzesień 2022r.
4102
0

Kiedyś geranium (czyli pelargonia pachnąca, zwana również anginką), rosło w doniczce na co drugim parapecie. Dziś o tej roślinie roztaczającej wokół niezwykły cytrynowy zapach trochę już zapomnieliśmy. A szkoda, bo ma niezwykłe właściwości przeciwbakteryjne i antywirusowe, co pozwala ją umieścić w gronie najcenniejszych roślin leczniczych.  

Anginka, pelargonia pachnąca lub geranium - nie tylko na ból ucha. Poznaj cenną roślinę leczniczą

Jak wygląda geranium? 

Jeśli ktoś ma wątpliwości, jak wygląda geranium potocznie nazywane anginką, warto skorzystać ze zdjęć. Anginowiec ma charakterystyczne właściwości i najlepiej poznać go po zapachu liści. Taka roślina, jak anginka pachnie bardzo mocno, a jej cytrynowy aromat trudno pomylić.  

Geranium jest rośliną wieloletnią o gałęziastych, drewniejących pędach. Ma jasnozielone liście na długich ogonkach, a całą roślinę pokrywają drobne włoski, które mają gruczoły z olejkami eterycznymi. Jako roślina doniczkowa hodowana w domu, rzadko kwitnie, a jeśli pojawią się kwiatostany, są raczej drobne i jest ich mało. Roślina przypomina nieco wybujałą pelargonię, ale bez kwitnących kwiatów. Liście anginki w dotyku są bardzo podobne do pelargonii. 

Geranium to roślina doniczkowa szczególnie ceniona za działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki substancjom aktywnym geranium wykazuje wiele właściwości, które są wykorzystywane w medycynie oraz kosmetyce. Cytrynowy aromat odstraszał latem owady, dlatego kiedyś geranium było popularne i rosło w wielu domach w doniczce na parapecie. Zimą zerwany i roztarty w palcach liść geranium wkładało się do ucha, by uśmierzyć ból. Dziś o tej roślinie zapomniano, choć jej niezwykłe właściwości przeciwbakteryjne i antywirusowe są nadal aktualne. Jeśli ktoś lubi geranium za charakterystyczny zapach, może uprawiać roślinę jak dawniej lub sięgnąć po olejek geraniowy z liści bądź kwiatów.  

Jak wygląda geranium

Na co pomaga geranium

Geranium działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niszczy bakterie i wirusy, a przy tym łagodzi obrzęki. Z liści rośliny możesz zrobić okład na bolące stawy. Wiele osób pije napar z geranium, który nie tylko pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ale działa także uspokajająco i nasennie. 

Do stosowania geranium, przeciwskazania raczej nie istnieją, Wyjątkiem jest wiek małych dzieci, którym nie powinno aplikować się soku zawierającego anginkę. 

Wrażliwe osoby dorosłe, które źle reagują na rośliny o silnym zapachu, również nie używają geranium. Zastosowanie aromatycznego soku z geranium wykazuje w tym przypadku szkodliwość i mogłoby spowodować alergie, jako działanie uboczne. W większości przypadków jednak jest to roślina o bardzo korzystnym działaniu.  

Właściwości lecznicze i zastosowanie geramium

  • łagodzi infekcje dróg oddechowych 
  • zmniejsza ból gardła 
  • zmniejsza obrzęku błon śluzowych nosa podczas kataru 
  • uśmierza ból ucha przy ostrym zapaleniu ucha środkowego 
  • łagodzi ból reumatyczny 
  • uśmierza ból głowy i nerwobóle 
  • dezynfekuje drobne ranki 
  • zmniejsza obrzęk i swędzenie po ukąszeniach owadów 
  • odświeża oddech 
  • łagodzi ból zęba 
  • spłyca blizny 
  • pomaga się odprężyć i uspokoić. 

Nasze babcie chętnie wykorzystywały liście geranium do tego, by przygotowywać lecznicze napary. Liście anginki mają właściwości łagodzące objawów w infekcjach dróg oddechowych i bólu gardła. Świeżo zerwane i roztarte liście służyły jako remedium na choroby skóry, ukąszenia owadów, zapalenie ucha, a także jako jeden ze składników w domowych kosmetykach do pielęgnacji skóry. 

Aromat liści geranium wystarczy po prostu wdychać dla odprężenia i uspokojenia. Można postawić blisko siebie kilka doniczek geranium w sypialni albo zerwać listki, zmiażdżyć i położyć na poduszce.  

Surowcem leczniczym w przypadku geranium jest olejek z geranium dostępny w sklepach zielarskich (można go również zrobić samodzielnie), a także liście tej rośliny, które można wykorzystywać na wiele różnych sposobów, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. 

Olejek z geranium sprawdza się przede wszystkim w walce z infekcjami – w tym z przeziębieniem i grypą. Można stosować go do inhalacji, a także w kominku aromaterapeutycznym lub wlać bezpośrednio do wanny wypełnionej ciepłą wodą. 

Naturalny olejek eteryczny

Olejek geraniowy jako naturalny olejek eteryczny wykazuje właściwości antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwzapalne, tonizujące, uspokajające i antydepresyjne. Kilka kropli preparatu działa łagodząco na ból głowy i objawy napięcia przedmiesiączkowego. 

Ze świeżych liści można samodzielnie przygotować olejek z geranium.  

Jak go zrobić?

Świeże liście zbiera się latem i miażdży, aż puszczą sok. Całość (liście i sok) trzeba zalać oliwą i odstawić na 2 tygodnie. Taki olejek można używać jako domowy kosmetyk. 

Naturalny olejek eteryczny. Właściwości lecznicze i zastosowanie geramium

Olejek geraniowy wykazuje działanie przeciw zmarszczkom i znakomicie sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej. Ze względu na właściwości antyseptyczne pomaga w dolegliwościach skóry mieszanej i problematycznej. Wyciąg z geranium jest popularnym składnikiem kosmetyków do twarzy i ciała, a zapach olejku geraniowego (jeśli nie występują przeciwskazania i alergia) sprawia, że chętnie jest wykorzystywany w aromaterapii i przy produkcji perfum. 

Można go również dodać do oliwki dla niemowląt lub innego preparatu do masażu, a następnie wmasowywać w bolące miejsca (w przypadku reumatyzmu) lub nakładać na blizny. Nie wolno go jednak stosować na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. 

Olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatów pelargonii geranium jest znany ze swoich właściwości w terapii zaburzeń hormonalnych, zaburzeń nastroju i problemów skórnych. Olejek geraniowy wykazuje właściwości antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwzapalne, tonizujące, uspokajające i antydepresyjne. Pachnie nieco inaczej, niż olejek z liści i działa łagodząco na bóle głowy i objawy napięcia przedmiesiączkowego. Oddziałuje na system nerwowy, uspokajając i dodając energii. 

Syrop z geranium

Geranium łagodzi infekcje dróg oddechowych, a także zmniejsza ból gardła. Warto więc przygotować syrop z geranium dla dzieci, który może się przydać podczas sezonu grypowego.

Jak się robi syrop z geranium?

Potrzeba małą garść poszatkowanych liści z geranium, miód (kilka łyżek), sok z cytryny i ewentualnie wodę. Mikstura powinna odstać kilka godzin, zanim zostanie użyta.  

Geranium na ból ucha

Geranium na ból ucha to sprawdzone rozwiązanie, pomocne w uśmierzeniu bólu ucha środkowego, spowodowanego stanem zapalnym i obrzękiem. Zastosowanie geranium na ucho jest bardzo proste: ze świeżych liści trzeba zrobić kulkę i ostrożnie umieścić ją wewnątrz ucha. Podczas formowania liści, trzeba je dobrze zgnieść w dłoni, aby puściły sok i uwolniły olejki eteryczne, które mają właściwości lecznicze i antyseptyczne.  

Geranium działa lekko znieczulająco, dlatego jest stosowane na ból gardła oraz przy bolesnym zapaleniu ucha środkowego.  

Aromat liści geranium można również po prostu wdychać – wtedy ma on działanie odprężające i uspokajające. Można postawić  blisko siebie kilka doniczek z geranium, albo zerwać kilka listków, zmiażdżyć je i włożyć do muślinowej saszetki lub bawełnianego woreczka, a następnie położyć np. na poduszce. 

Geranium kojarzy się zazwyczaj z konkretną rośliną doniczkową, tymczasem istnieje kilka odmian pelargonii pachnącej. Najbardziej znana i hodowana w Polsce na parapecie jest właśnie anginka, ale poza nią można uprawiać również pelargonię różaną. Jej liście wydzielają różany zapach, który nie jest tak ostry, jak cytrynowy aromat pelargonii anginki. Do pelargonii pachnących zaliczane są również odmiany mieszańcowe, zwane geranium migdałowym, a także geranium miętowe, którego liście przyjemnie i świeżo pachną.  

Jak pielęgnować geranium

Pelargonia pachnąca nie należy do roślin wymagających. Potrzebuje raczej słonecznego, ciepłego stanowiska, bo w cieniu nie zakwitnie, będzie słabiej pachniała, a jej pędy w poszukiwaniu światła będą się nieładnie wydłużały. Należy unikać stawiania anginki w pobliżu przeciągów, gdyż bardzo nie lubi nagłych zmian temperatur. Pelargonia pachnąca jest rośliną, która lubi ziemię lekko wilgotną, nie wymaga więc częstego podlewania – nadmiar wody może zaszkodzić bardziej niż przesuszenie. Roślina łatwo się rozmnaża od wiosny do jesieni przez sadzonki pozyskiwane z młodych pędów. Ukorzenia się je w mieszaninie torfu z piaskiem w temperaturze pokojowej.  

Jak pielęgnować geranium

Jak pielęgnować kwiat anginka

Kwiatki na geranium pojawiają się bardzo rzadko u rośliny hodowanej w domu na parapecie. Gdy uda się mimo wszystko doprowadzić do kwitnienia, zdobią ją niewielkie kwiatostany w jasnym odcieniu różu. 

Wszystkie pelargonie, również geranium jest rośliną, kwitnie obficie, ale po zimowaniu w niskiej temperaturze. Bez przejścia przez okres spoczynku, kwitnienie przebiega raczej słabo lub wcale. Aby cieszyć się z kwiatów, trzeba geranium na zimę przechować w chłodniejszym pomieszczeniu lub na balkonie, dobrze zabezpieczone przed mrozem. 

Serwis popko.pl więcej się spodziewasz

Jeśli interesuje Cię temat ziół, diety, zdrowego stylu życia czy w ogóle zdrowia w holistycznym podejściu, to w naszym serwisie znajdziesz wiele artykułów blogowych, mnóstwo wideoblogów w temacie zdrowia holistyczneg, rozwoju osobistego i duchowego.

Zapraszamy do śledzenia naszych YouTubowych kanałów oraz do działu Zdrowie i styl życia.   

Wpis redakcji popko.pl

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021