Jesteś tutaj: Medytacja Medytacje dla każdego Medytacja na samotność

Medytacja na samotność

Negatywne emocje takie jak samotność, osamotnienie, smutek i zrezygnowanie są powszechnie uznawane za stany o niskiej wibracji. Osoby cierpiące na osamotnienie często tkwią w energetycznej rozpaczy, żyjąc w izolacji i otoczone własnym światem o niskich wibracjach. Często takie osoby nieumiejętnie przekształcają energię, co prowadzi do samodestrukcji, wszystko po to, aby przyciągnąć uwagę i złagodzić swoje cierpienie.

Jak poradzić sobie z samotnością?

Wystarczy tylko zrozumieć tę sytuację i pragnąć, aby taka osoba poczuła się lepiej. Nasza zmiana nastawienia może dać jej nadzieję i ulgę - to tak proste, jak pomóc komuś.

Zrozumienie jest kluczowym elementem. Kiedy rozumiemy, że osoba osamotniona może tkwić w negatywnym cyklu energetycznym, możemy być bardziej empatyczni i wspierający. Nasze słowa i działania mogą być źródłem pocieszenia i optymizmu. Nawet niewielkie gesty życzliwości mogą mieć ogromny wpływ na czyjeś samopoczucie. Czasami po prostu bycie obecnym, słuchanie i okazanie zainteresowania może przynieść ulgę osobie, która czuje się samotna.

Pomoc polega na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla tych, którzy są osamotnieni, gdzie mogą wyrazić swoje emocje i doświadczenia. Możemy również pomóc im odkryć inne aspekty życia, które mogą przynieść im radość i poczucie spełnienia. Bycie otwartym na nowe relacje i doświadczenia może pomóc w przełamywaniu samotności i budowaniu silniejszych więzi z innymi ludźmi.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteśmy w stanie całkowicie zmienić czyjegoś stanu samotności. Każdy ma własną drogę do przejścia, a nasza rola polega na wspieraniu i inspiracji. W końcu, samotność to złożone zagadnienie, które może wymagać terapii lub profesjonalnej pomocy.

Wnioskiem jest, że nasze podejście i chęć niesienia wsparcia mają potencjał do poprawienia samopoczucia osób samotnych. Łagodzenie cierpienia innych i dawanie nadziei to piękna i wartościowa droga, która może przyczynić się do stworzenia bardziej harmonijnego i empatycznego świata.


Medytacja. Wypełnij się drugim człowiekiem, a odzyskasz siebie

Prawdziwe medytacje wcale tak nie wyglądają, jak to propaguje ezoteryka. Są tak różnorodne, jak wszystko inne na świecie. Mają jednak jedną wspólną cechę, która je od ezoterycznych "afirmacji" odróżnia: każda kasuje węzły karmiczne i wstawia w kanał duchowy, pozwalając na zakodowanie przemiany, jakiej w jej trakcie ulega osoba słuchająca przekazu. Więc otwórzcie umysł na przemianę, doceńcie każde słowo, a odczujecie w jej trakcie obecność świadomości.

Czujesz się samotny i zagubiony? Posłuchaj medytacji na słuchawkach by zagłębić się w podróż duchową... Odczuj, że nigdy nie byłeś i nie będziesz już sam.

 

Radzenie sobie z samotnością

Aby być szczęśliwym i zdrowym, większość z nas zdaje sobie sprawę, że potrzebujemy dobrego snu, odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej. Jednak często zapominamy o jednym ważnym elemencie naszego dobrostanu - ludzkim kontakcie i więziach społecznych. Jako istoty społeczne, potrzebujemy wzajemnego połączenia z innymi ludźmi.

Badanie opublikowane w renomowanym czasopiśmie "PLOS Medicine", obejmujące ponad 300 000 osób, wykazało, że osoby o większej liczbie relacji społecznych (zarówno ilościowych, jak i jakościowych) są nie tylko znacznie szczęśliwsze, ale również żyją dłużej - nawet o 50% więcej niż osoby samotne.

Inne badanie przeprowadzone przez profesora medycyny UCLA, dr. Steve'a Cole'a, odkryło, że "poczucie więzi" z innymi ludźmi wzmacnia naszą odporność. Inne badania również potwierdzają, że większa liczba relacji społecznych wiąże się z niższym poziomem lęku i depresji, wyższą samooceną oraz większą empatią. Korzyści płynące z bliskich więzi są liczne.

Zbyt długi okres samotności może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Nasz umysł często skłania się ku przeszłości lub zbyt dużemu zmartwieniu o przyszłość, zamiast skupić się na teraźniejszości. Dlatego ważne jest, aby inwestować w relacje społeczne i utrzymywać łączność z innymi ludźmi, aby zapobiegać negatywnym konsekwencjom samotności.

Wnioskiem jest, że ludzkie więzi są niezwykle istotne dla naszego ogólnego samopoczucia - zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Budowanie i pielęgnowanie bliskich relacji społecznych może przyczynić się do większego poczucia szczęścia, lepszej jakości życia i zdrowszego stylu życia.

 

Jak medytacja kształtuje mózg w celu przezwyciężenia samotności?

Jeśli zastanowisz się nad najszczęśliwszymi chwilami w swoim życiu, większość ludzi od razu przypomni sobie cenne i magiczne momenty spędzone z ukochanymi przyjaciółmi i rodziną.

Podczas gry, wspólnego posiłku, rozmowy czy śmiechu z bliskimi, naturalne więzi między nami wzmocniają naszą świadomość teraźniejszego momentu i zapewniają poczucie większej bliskości (w przeciwieństwie do obsesyjnych myśli i zmartwień, które nas nawiedzają w samotności).

Choć silna sieć społeczna "osobista" (poza platformami takimi jak Facebook) i kochająca rodzina są najlepszymi remedium na samotność, niestety nie jest to możliwe dla wszystkich. Współczesne życie nie zawsze przypomina naszym pradawnym przodkom życie w plemieniu, więc musimy szukać bardziej realistycznych rozwiązań.

Na szczęście, naukowcy zajmujący się neuronauką podjęli to wyzwanie. Gdy czujemy się odizolowani i odseparowani od większej całości, pewien obszar mózgu, zwany "płatem ciemieniowym", staje się przeciążony.

Podobnie jak silnik samochodu potrzebuje dobrego układu chłodzenia, aby się nie przegrzać, tak samo nasz mózg potrzebuje utrzymania płata ciemieniowego w stanie spokoju, chłodzenia i opanowania, aby uniknąć przegrzewania się w samotności. Na szczęście medytacja pełni rolę tego układu chłodzenia dla mózgu.

Medytacja staje się twoim niezawodnym towarzyszem.

Doktor Andrew Newberg z Uniwersytetu Pensylwanii przeprowadził badania na mózgach tybetańskich mnichów podczas medytacji. Jak się spodziewał, ich "wyjątkowo inteligentne" płaty czołowe emitowały intensywne światło, co potwierdzono już w licznych innych badaniach.

Jednak najbardziej zaskakujące było to, że "trzeciowymiarowe" płaty ciemieniowe medytujących znacznie się ochłodziły - dokładnie w tym samym obszarze, który wywołuje wzburzenie w przypadku samotności i izolacji społecznej.

Dr Newberg, który obecnie jest autorem bestsellerów, pisze: "Kiedy ludzie tracą poczucie indywidualności [podczas medytacji], doświadczając poczucia jedności, powoduje to zatarcie granic między nimi a innymi... bez poczucia przestrzeni ani upływu czasu".

Medytacja, która sprawia, że czujemy się połączeni ze wszystkim i wszystkimi, niweluje szkodliwe skutki samotności dla naszego zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Ten problem dotyka ponad połowę współczesnego społeczeństwa.

 

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021