Jesteś tutaj: Blog Toksyczni ludzie 7 sposobów jak sobie z nimi poradzić

Toksyczni ludzie 7 sposobów jak sobie z nimi poradzić

#toksyczniludzie # wampirenergetyczny # psychologia

11:00, dnia 28 październik 2022r.
4031
0

Interakcje międzyludzkie są nierozerwalną częścią naszego życia. Towarzyszą nam w pracy, w drodze na zajęcia, w sklepie, na siłowni, jednym słowem wszędzie. Interakcje z drugą osobą to także rozmowa przez telefon, czy wymiana zdań poprzez komunikator internetowy. 

Jednak nie każda taka interakcja niesie za sobą pozytywny wydźwięk… 

Toksyczni ludzie w pracy, toksyczni ludzie w rodzinie, skutecznie mogą uprzykrzać nam życie. Jak zawczasu temu zaradzić i nie poddawać się ich manipulacji?

Osoba toksyczna kto to taki

Zapewne każdy z nas w swoim życiu miał do czynienia z osobą, której zachowanie miało negatywny wpływ na nas, na nasze samopoczucie, zdrowie oraz postrzeganie świata. Takich osób nie sposób uniknąć. Chorobliwie zazdrosny partner, pretensjonalny członek rodziny, szef-tyran, wścibska sąsiadka czy kolega kopiący pod nami dołki. To tylko przykłady osób, które określane są jako toksyczne, a dokładniej ujmując toksyczny jest sposób, w jaki się zachowują. 

Toksyczni znajomi

Toksyczna osoba – kim jest

Tak naprawdę w życiu każdego z nas zdarzają się momenty, w których bywa, iż zachowujemy się toksycznie. Stres, trudności dnia codziennego potrafią skutecznie wyprowadzić z równowagi. Pojawiają się negatywne emocje, myśli oraz niewłaściwa postawa w stosunku do innych osób. Na szczęście, zazwyczaj ma to charakter krótkotrwały i po chwili wraca nam jasność myśli.  

No cóż, czasem każdemu się zdarza taka chwila słabości… 

Jednak są osoby, dla których ta chwila trwa dłużej, znacznie dłużej, aż toksyczne zachowania stają się częścią ich natury. Wówczas interakcja z taką osobą nie należy do przyjemnych. Wywołuje dyskomfort, powoduje spadek naszej pewności siebie, samopoczucia, niszczy marzenia, zatruwa życie.  

Toksyczna osoba bardzo dobrze potrafi manipulować innymi, by osiągnąć to, na czym jej zależy. Jest skupiona na sobie i realizacji własnych celów. Wie, co powiedzieć i w jaki sposób się zachować, by stworzyć iluzyjny obraz osoby wiarygodnej, a dzięki temu zdobyć nasze zaufanie. Kłamstwo, branie na litość, obwinianie innych, szantaż, agresja energetyczna a nawet i fizyczna – takie zachowanie nie jest obce dla toksycznego człowieka. Dlatego po kontakcie z taką osobą odczuwamy znaczny spadek energii, stres, powraca depresja, choroby, nasza egzystencja podupada, a długotrwały kontakt sprawia, że zaczynamy się zmieniać, modyfikując nasze postrzeganie świata. Ludzie toksyczni sprawiają, że stajemy się zupełnie inni.

Zatem jak rozpoznać toksyczną osobę?

Toksyczne relacje, rodzaje toksycznych ludzi

Konkretny sposób zachowania i postawa tworzą pewien obraz toksycznej osoby. Na tej podstawie możemy wyróżnić kilka rodzajów umownych toksycznych osobowośc:

  1. Wywoływacz poczucia winy
  2. Zazdrośnik
  3. Krytykant
  4. Narcyz
  5. Agresor
  6. Malkontent
  7. Fałszywiec

1. Wywoływacz poczucia winy

Poczucie winy to jeden ze sposobów, po który najczęściej sięgają toksyczne osoby, by móc manipulować innymi i sterować ich życiem. Poczucie winy to stan, który paraliżuje i blokuje rozwijanie naszego potencjału w pełni. Ludzie o negatywnym usposobieniu potrafią wywołać u swoich ofiar taki stan, obwiniając je o nieudany dzień, niepowodzenie w życiu, w pracy, w związku, czy o samotność. W ten sposób są w stanie kontrolować życie innych, ich emocje, myśli, uczucia oraz sposób, w jaki się zachowują. Bowiem wywołując w kimś poczucie winy, inni są skłonni zrobić to na czym manipulatorowi zależy, np. zrezygnować z wyjazdu, z przeprowadzki, z kariery, z marzeń.

2. Zazdrośnik

Zamiast podziwu dla czyjegoś sukcesu, dla wysiłku, którego dołożył, by go osiągnąć – mogą pojawić się zupełnie przeciwne reakcje – zazdrość czy zawiść. Takie emocje są destrukcyjne. Osoby zazdrosne nie cieszą się z powodzenia innych, a w swojej uszczypliwości robią wszystko by je przysłonić własnymi sukcesami, dyskredytując drugą stronę. Są zazdrosne o to, czego nie mają, przykładowo – o awans koleżanki w pracy, o lepszy samochód, figurę, czy związek. Zazdrość i zawiść współistnieją z obmową, krytyką, plotką oraz wszelkimi niskowibracyjnymi emocjami pożerającymi naszą energię. Osoba zawistna traci czas, na ocenianiu tego, co posiada ktoś inny, zamiast dążyć do urzeczywistnienia własnych pragnień i marzeń. W końcu zamiast stać się bohaterem własnego życia - staje się katem, który życzy innym źle. 

3. Krytykant

Chyba każdy z nas choć raz w życiu doświadczył złośliwych lub uszczypliwych słów pod swoim adresem. Potrafią zranić bardziej niż fizycznie zadane uderzenie. Szczególnie, gdy wypowiadane są niesprawiedliwie lub niezgodnie z prawdą. Na długo zapadają w pamięć, obniżając pewność siebie i poczucie własnej wartości. Tak się zachowują krytykanci. To ludzie, którzy potrafią powiedzieć wszystko w taki sposób, aby Cię urazić. Nie liczą się z Twoimi uczuciami i poglądami. Cokolwiek byś nie mówił lub nie robił, zawsze będziesz skrytykowany, ten gorszy lub wadliwy. Krytykanci wszystko wiedzą najlepiej, negując każde wypowiadane słowo, zachowanie lub czyn. W ich mniemaniu nigdy się nie mylą, nie przyznają się też do błędów. Przedstawiają siebie w korzystnym świetle, starając się pokazać od najlepszej strony. Potrafią poświęcić cały swój czas i energię na to, żeby obniżyć czyjąś wartość, nie podejmując żadnych kroków w celu znalezienia wyjścia z sytuacji.

4. Narcyz

Narcyz to typ osoby, która skupiona jest wyłącznie na sobie. Potocznie mówi się, że taki człowiek jest zakochany w sobie a jego główne zadanie to podziwianie samego siebie. Na wstępnym etapie znajomości, narcyz najczęściej zdobywa innych swoim urokiem osobistym i charyzmą. Charakteryzuje go nadmiernie wysoka samoocena, próżność i wyższość. Ma skłonności do przedstawiania siebie w samych superlatywach, uważając się za lepszego i ważniejszego od innych. Toksyczność tej osobowości polega na tym, że ciągle mówi tylko o sobie i swoich problemach, potrafi nieustannie opowiadać o wszystkim ze szczegółami, nie licząc się z drugą osobą. Wasza rozmowa przypomina monolog, w których główną rolę odgrywa on. Kiedy zaczynasz coś mówić, potrafi Ci przerwać i szybko zmienić temat, aby nadal być w centrum uwagi. Rozmowy z takimi ludźmi potrafią być męczące i uciążliwe. 

Toksyczny partner, narcyz

5. Agresor

Agresor to rodzaj zachowania człowieka, który wykorzystuje innych za pomocą manipulacji lub siły fizycznej. Charakteryzuje go dążność do osiągnięcia władzy, prestiżu i uznania a każdą znajomość rozpatruje z poziomu ewentualnych korzyści. Posiada cechy przywódcze, będąc wrogo nastawionym do innych. Jest przekonany, że należy dbać wyłącznie o siebie. Na pierwszy rzut oka może wydawać się poukładany, dobrze wychowany i pomocny, jednak z biegiem czasu pokazuje swoje prawdziwe oblicze, by Cię zaraz szantażować, wydawać polecenia czy grać na Twoich emocjach. Agresor zwykle uważa się za osobę zdecydowaną, pewną siebie i mającą silne poglądy. Nie uznaje strachu i porażek a przyznawanie do błędów uznaje za przejaw słabości. Każde działanie takiej jednostki nakierowane jest na byciu twardym i nieustępliwym. 

6. Malkontent

To, co przede wszystkim charakteryzuje malkontenta to znalezienie niezliczonych powodów do narzekania. Malkontent lubi się nad sobą użalać, nierzadko czyniąc z tego zwyczaj i sposób na życie. Przedstawia siebie jako ofiarę, wierząc, że świat obrócił się przeciwko niemu. To osoba, która pozwala, by sytuacje determinowały jej życie, nie chcąc wziąć za nie odpowiedzialności. Często wraca pamięcią do wydarzeń z przeszłości, przeżywając dawny ból. Szuka winnych, przez których nie była w stanie wykorzystać takiej czy innej okazji. Malkontenci postrzegają wyzwania negatywnie, widząc je w ciemnych barwach. Ujmują sobie twierdząc, że nie dadzą sobie rady, że wiele im brakuje, zapominając o potencjale, który w nich jest. Tkwią w kręgu negatywnych emocji – niepewności, strachu, bólu. Tym sposobem są toksyczni zarówno względem innych, jak i siebie.  

7. Fałszywiec

Bywa, że czasem spędzamy wiele lat z osobą, której w rzeczywistości nie znamy, ponieważ ukrywa swoją prawdziwą naturę pod maską. By zdobyć to na czym jej zależy, udaje kogoś kim nie jest. Mówi to, co pragną usłyszeć inni, kłamie. Czasem przybranie jednej maski pociąga za sobą konieczność założenia kolejnej, by odgrywać rolę i tworzyć iluzję, którą będzie karmić innych. Taką postawę przyjmują fałszywcy. 

Osoby określane potocznie jako fałszywe bardzo często zachowują się obłudnie, bywają nieszczere i pozbawione empatii. Potrafią zaskarbić sobie czyjeś względy, udając życzliwych, po czym bezkarnie obgadywać za plecami i rywalizować.  

Fałszywi ludzie doskonale wiedzą jak manipulować innymi, stosują różnorodne techniki, które mają na celu osłabienie drugiej strony. Jedną z nich jest wywieranie wpływu na innych, co ma prowadzić do wywołania u nich konkretnych poglądów czy zachowań. 

Fałszywa osoba

Toksyczni rodzice, toksyczne znajomości, toksyczny partner, skąd się biorą toksyczne związki

Skąd się biorą toksyczne osoby? Jaki jest powód ich niewłaściwego zachowania? Przyczyn może być wiele. Gołym okiem widać, że osoby toksyczne borykają się z różnorodnymi problemami natury fizycznej, umysłowej lub psychicznej. Część z nich to osoby zmęczone życiem, sfrustrowane, zakompleksione czy po prostu bierne w swojej postawie. Mogą występować u nich zaburzenia osobowości, nastroju, nierzadko zmagają się również z fobią czy nerwicą. Podstawą toksycznego zachowania mogą być również nieuświadomione potrzeby, problemy w dzieciństwie, czy niewłaściwe wzorce wychowania. Jednak nie wszyscy toksyczni ludzie są świadomi swojego negatywnego oddziaływania na innych, nie wszyscy robią to z premedytacją.  

Ale spójrzmy na to samo od strony energetycznej… najczęstszą przyczyną toksycznego zachowania jest wejście wrogich istot lub energii w fizyczną lub energetyczną strukturę ludzkiego organizmu. 

Warto wiedzieć, że wiele form agresji ma charakter czysto programowy, który negatywnie wpływa na nasze DNA, sprawiając, że wszystko zaczyna gorzej funkcjonować i człowiek powoli się zatraca. Nie sposób w tym zestawieniu pominąć udziału drugiego człowieka, który potrafi wprowadzić innym własne projekty na życie lub przemodelować im całkowicie układ energetyczny. Tak więc kluczem do rozwiązania problemu jest analiza takich zachowań nie tylko od strony fizycznej, ale również energetycznej oraz zrozumienie ich przyczyny, bo tu najczęściej kryje się źródło, które jest powodem niewłaściwej postawy człowieka toksycznego. 

Toksyczni ludzie jak ich zweryfikować

Najlepszym doradcą jest nasza wewnętrzna intuicja. Często nie doceniamy jej roli. Tymczasem pierwotny odruch i sygnały płynące do nas z zewnątrz potrafią wiele podpowiedzieć. Za pomocą intuicji możemy odczytać np. mowę ciała, mimikę, gesty, wyczuć fałsz w głosie czy niewłaściwe postępowanie. Dlatego warto jej posłuchać i działać zgodnie ze swoimi prawdziwymi odczuciami.  
Kiedy przebywamy w towarzystwie negatywnej osoby, już z obserwacji samego zachowania możemy sporo wywnioskować. Przyjrzyjmy się więc swojej pierwotnej reakcji i odpowiedzmy szczerze na pytania: Czy po kontakcie z nią czujemy się osłabieni, zmanipulowani lub osaczeni? Czy możemy swobodnie rozmawiać i jesteśmy sobą?  

Bywa, że upłynie trochę czasu zanim rozpoznamy toksyczną osobę, ale wiecznie udawać się nie da, w końcu zacznie wyłaniać się jej prawdziwa natura - egoizm, wyrachowanie, fałsz, arogancja.  

Jednak niektórzy nauczyli się tak dobrze kamuflować, że czasem ciężko jest odczytać prawdziwe intencje, stojące za słowami i mową ciała. Niestety okazuje się, że to, co ukryte, przedstawia zupełnie inny obraz osoby, którego ludzkie oko dostrzec nie potrafi. W takiej sytuacji warto więc sięgnąć po Skale Astralne, dzięki którym możemy to szybko zweryfikować.   

Czym są Skale Astralne? 

Skale Astralne to pliki informacyjne, przypominające diagramy radiestezyjne, służące do weryfikowania rzeczywistości za pomocą wahadełka. Pozwalają na wielowątkowy odczyt całości człowieka, pod kątem energetycznej, psychicznej i duchowej wartości jego istotności. Umożliwiają również prześledzenie zaprzeszłych i przyszłych jego losów. Dzięki nim odczytasz siebie oraz wszystkim ludzi, z którymi przebywasz i sytuacje, w których się znajdujesz. I w końcu przestaniesz tracić czas na znajomości, które Ci nie służą. Więcej na ten temat w dziale: Skale Astralne i wahadełkowanie 

Jak zweryfikować toksyczne osoby

Toksyczni ludzie jak sobie z nimi radzić 

Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem jakim są toksyczni ludzie. Znoszenie ich zróżnicowanych stanów czy zachowań może niejednego skutecznie wyprowadzić z równowagi. Niestety nie zawsze kontakt z ludźmi toksycznymi jest podyktowany osobistym wyborem, nierzadko jesteśmy zmuszeni do przebywania w ich towarzystwie, np. w rodzinie, wśród znajomych czy w pracy. Tacy ludzie potrafią umiejętnie uprzykrzyć nam życie, wysysając z nas resztki energii. Przymuszeni do kontaktu z nimi, płacimy za to szeregiem negatywnych konsekwencji, w postaci gorszego samopoczucia i destrukcyjnych relacji. Nieświadomi całej gry manipulacyjnej, nie zdajemy sobie sprawy, że nasza psychika zaczyna chorować i się degradować.  

Jak pozbyć się toksycznych ludzi 7 kroków

1. Uświadomienie sobie prawdy 

Jeśli zdarzyło Ci się uczestniczyć w niszczącej i podsyconej emocjami dyskusji, w której ktoś wywiera na Tobie presję, wymusza na Tobie pewne zachowania lub zarzuca Cię niezliczoną ilością argumentów, nie dając Ci prawa do głosu – najprawdopodobniej masz do czynienia z toksyczną osobą. 

Złapani w sidła takich osób, początkowo nawet nie zauważamy, że uwikłaliśmy się w toksyczną relację, a gdy dociera do nas, że jesteśmy manipulowani i wykorzystywani, okazuje się, że trudno nam się później z takiej znajomości wyplątać. Jak nie dać się zwieść manipulacyjnej grze? 

Przede wszystkim uświadom sobie jak wygląda prawda i nie żyj iluzją. To pierwszy krok do tego, by zrobić czystkę pośród znajomości, dokonując zmian w swoim otoczeniu. Nie udawaj, że toksyczne zachowanie tych osób jest właściwe. Nie pozwól, by weszły Ci na głowę i do reszty Cię owładnęły. Oczywiście każdy ma prawo mieć zły dzień czy gorszy okres, ale gdy taki proceder powtarza się nieustannie, nie próbuj tłumaczyć jej bez końca. Pamiętaj, że masz dokładnie takie same prawa jak inni. Zarówno do spokojnego, szczęśliwego życia, jak i do wyrażania własnych opinii i szacunku.  

Więcej o mechanizmach działania gry manipulacyjnej, którzy serwują toksyczni ludzie, znajdziesz w materiale "Wibrosłowo. Ludzka natura ukryta za słowami. Odkryj prawdę za pomocą Skal Astralnych", umieszczonym na naszej stronie w dziale: Odczyty na skalach.

2. Ograniczenie kontaktu 

Toksyczne relacje zawsze destrukcyjnie na nas oddziaływują, dlatego jeśli zorientujemy się, że tkwimy w podobnej relacji, warto ją zakończyć na wczesnym etapie znajomości. 

Wiadomo, że nie łatwo uniknąć szefa czy kogoś z najbliższego otoczenia, ponieważ jesteśmy z nimi niejako związani, ale wokół Ciebie znajdują się też inni manipulatorzy, którzy nie muszą zatruwać Ci życia. Najlepiej zapytać samego siebie: czy są dla Ciebie ważni? Jaką wartość ma ta znajomość? Czy dodają coś pozytywnego do Twojego życia? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania będą przeczące a Ty dojdziesz do wniosku, że nie wnoszą wartości dodanej do Twojego życia, po prostu je ogranicz lub wyeliminuj. Sam zobaczysz, że o wiele łatwiej będzie Ci funkcjonować, zyskasz dzięki temu spokój i harmonię. 

A co jeśli nie jest to możliwe, bo jesteśmy zmuszeni do przebywania z toksyczną osobą na co dzień?

Ograniczenie kontaktu

3. Dystans 

Jak powszechnie wiadomo, całkowite odcięcie od toksycznych osób nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza kiedy sytuacja dotyczy ludzi bezpośrednio z nami współpracujących: kolega czy koleżanka z pracy, szef czy dzielących jedną przestrzeń: partner czy też członek rodziny. Dlatego warto podjąć wszelkie działania, które pomogą nam zniwelować wszelkie niepożądane emocje i skrajne uczucia, pojawiające się podczas kontaktu z daną osobą. Dobrym pomysłem jest nauczenie się obserwacji i dystansowania do sytuacji. Nie musisz od razu uciekać od wszystkich i wszystkiego, wystarczy, że nauczysz się spoglądać na całość z innej perspektywy, wtedy problem, który wydawał się być przeszkodą nie do pokonania, znika. Obserwacja i dystans to metody, które pomogą nam przetrwać i zbudować siebie mocniejszego, przez co jesteśmy w stanie oglądać sytuację bez emocji. 

Jednym ze sposobów na odcięcie się od negatywnych wibracji jest Modyfikator kodów energetycznych, tzw. Dziupla. Dziupla to tarcza ochronna, która umożliwia zachowanie dystansu do problemów lub ludzi, którzy nami sterują. To taki rodzaj węzła energetycznego, który blokuje energie idące w naszym kierunku od strony nieżyczliwych czy świadomie atakujących nas osób. Wystarczy, że się wyciszysz i poprosisz o zabezpieczenie przeciwko wszystkiemu temu, co w danej chwili Cię niszczy. Wówczas dziupla zablokuje wszystko to co destrukcyjnie na nas wpływało, powodując że będziemy chronieni przed ich negatywnymi energiami.  

4. Skupienie uwagi na rozwiązaniu a nie na problemie 

Powiedzmy sobie szczerze, ile razy słyszałeś to zdanie: „skup się na rozwiązaniu a nie na problemie?” Jak można się skupić na rozwiązaniu, kiedy już samo przebywanie w otoczeniu toksycznej osoby potrafi nas skutecznie wytrącić z równowagi. A co w przypadku kiedy stajemy w oko w oko z manipulantem i musimy przeprowadzić z nim rozmowę? Dzięki pewnym sztuczkom i świadomym działaniu, można ograniczyć Wasze rozmowy czy spotkania do minimum. Kiedy już dochodzi do kontaktu z toksyczną osobą, najlepiej nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje, nie przedłużać konwersacji i nie usprawiedliwiać się. Rozmawiaj krótko i rzeczowo a prywatne sprawy zachowuj dla siebie. Pamiętaj, że toksyczna osoba nie szuka porozumienia, raczej będzie dążyła do udowodnienia swoich racji, by wyjść zwycięsko z każdej sytuacji. Nie trać czasu na umysłową analizę jego problemów i rozkładanie jej na części pierwsze, bo setne powtarzanie tego samego najzwyczajniej w świecie nic nie da, tylko pomóż mu znaleźć właściwe rozwiązanie. Czy zechce z niego skorzystać? Tego nie wie nikt, ale jedno jest pewne: każdy człowiek posiada wolną wolę i tylko od niego zależy czy zastosuje się do Twoich porad i zechce zmienić swoją postawę na lepsze. 

5. Budowanie swojej mocy – postaw na swój rozwój osobisty 

Ludzie, którzy stosują techniki manipulacyjne, zazwyczaj wybierają na ofiary osoby bardziej ułożone, słabsze od siebie, łatwowierne. Toksyczni ludzie potrafią bezbłędnie wyczuć słabości innych i bezkarnie je wykorzystywać. A co jeśli nie masz siły się z nimi skonfrontować, boisz się ich reakcji lub brakuje Ci odwagi czy asertywności? Na ratunek przychodzi rozwój osobisty i budowanie własnej mocy. 

Być może nie wszyscy wiedzą, że prawdziwy rozwój osobisty to najlepszy coaching oparty na budowaniu świadomości. Ma on wiele pozytywnych aspektów. Jeśli chcesz żyć w spokoju i harmonii, rozwijać samoświadomość, rozeznać się w relacjach międzyludzkich, zdobyć odwagę i pewność siebie to jesteś we właściwym miejscu. Dzięki temu pokonasz swoje słabości, lęki i więcej nie dasz się wykorzystywać. O tym jak się rozwijać i od czego zacząć znajdziesz w zakładce dla początkujących.

6. Otaczaj się ludźmi, którzy są podobni Tobie 

Nie od dziś wiadomo, że otaczanie się ludźmi, którzy wnoszą coś do naszego życia, ma ogromny wpływ na naszą ogólną postawę czy samopoczucie. Każdy z nas ma prawo dbać o swoje zdrowie psychiczne, dlatego powinniśmy przebywać z ludźmi, którzy są podobni do nas. Przy nich jesteśmy sobą, wszystko staje się łatwiejsze i bezproblemowe. Potrafią dodać nam odwagi i animuszu a w trudnych sytuacjach podnieść na duchu. Staropolskie przysłowie mówi: „Z kim się zadajesz, takim się stajesz”. I to dosłownie. Jeśli więc zadajesz się z ludźmi, którzy podobnie patrzą na świat, stajesz się spokojniejszy i szczęśliwszy. 

Fajni ludzie

7. Zajmij się sobą - zadbaj o siebie i swoje samopoczucie 

Jeśli przyszło Ci żyć lub pracować z toksyczną osobą i na chwilę obecną nie możesz tego stanu rzeczy zmienić, koniecznie zadbaj o siebie i swoje wewnętrzne samopoczucie. To odciągnie cię od zamartwiania się i życia problematyczną relacją. Staraj się wypełniać swój wolny czas czynnościami, które sprawiają ci radość. Lubisz jazdę na rowerze, szydełkowanie, spacer, a może czytanie książek? Poświęć sobie chwilę każdego dnia, by móc się zregenerować i wypełnij ją swoją pasją. Niech stanie się ona twoją siłą napędową początkowo do przetrwania trudniejszych momentów, do wzmocnienia od wewnątrz, a może z czasem zainspiruje do podjęcia decyzji i zmian na lepsze. 

Wpis redakcji popko.pl

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021