Jesteś tutaj: Blog Czy możliwe jest samodzielne wyjście z nałogów? Jak radzić sobie z uzależnieniami?

Czy możliwe jest samodzielne wyjście z nałogów? Jak radzić sobie z uzależnieniami?

#psychologia #uzależnienia #nałogi #medytacja

11:00, dnia 01 grudzień 2022r.
2985
0
W dzisiejszych czasach chyba nie ma ludzi, którzy nie są od czegoś uzależnieni. Uzależnieniem od sytuacji czy rzeczy jak i zachowaniem wywołującym w nas uczucie silnego pragnienia - może być naprawdę wszystko. Człowiekowi wydaje się, że jak nie pije alkoholu czy nie bierze narkotyków to temat go nie dotyczy. A tymczasem nie zwraca uwagi na to, że jest uzależniony od telefonu, internetu, cukru a na zakupy nowej garderoby potrafi przeznaczyć niemałą sumkę. Niestety jakiekolwiek uzależnienie ma destrukcyjny wpływ na życie człowieka i często nie kończy się dla niego dobrze. Co prawda może przynieść chwilową ulgę czy zadowolenie, ale jeśli nie potrafi zachować umiaru czy nad nim panować, wpada w macki trwałego uzależnienia. A potem jest tylko gorzej…  
Jak zawczasu zapobiec ewentualnym nałogom?
W jaki sposób rozpoznać czy panujemy nad sytuacją czy już przekroczyliśmy granicę i daliśmy złapać się na lep?  
Może najpierw powiedzmy w kilku słowach czym są nałogi i uzależnienia.

Czy możliwe jest samodzielne wyjście z nałogów? Jak radzić sobie z uzależnieniami?

Czym są nałogi i uzależnienia? 

Nałóg to rodzaj zaburzenia na tle psychicznym lub fizycznym, który objawia się okresowym lub stałym, silnym pragnieniem do wykonywania określonych czynności lub zażywania psychoaktywnych substancji chemicznych. Silna potrzeba kontaktu z tym co uzależnia, często prowadzi do braku kontroli nad sytuacją i zaburza codzienne funkcjonowanie. Wyjście z jakiegokolwiek uzależnienia, zwłaszcza jeśli trwa to długi okres, nie jest łatwą sprawą. Co prawda używki pomagają chwilowo zapomnieć o piętrzących się problemach lub trudnościach dnia codziennego. Poprawiają samopoczucie, przynoszą ukojenie i pozwalają się odprężyć. Jednak zbyt późna reakcja i praca nad wyjściem z uzależnienia, może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych czy społecznych. Konsekwencje nałogu odczuwane są nie tylko przez osobę uzależnioną, ale także przez osoby z najbliższego środowiska. 

Wyróżniamy następujące rodzaje uzależnień: 

 • alkohol 
 • papierosy 
 • narkotyki 
 • seks  
 • masturbacja 
 • pornografia 
 • hazard 
 • praca 
 • leki 
 • korzystanie z telefonu, komputera lub ogólnie z internetu 
 • granie w gry komputerowe 
 • zakupy 
 • jedzenie 
 • samookaleczanie 

Objawy uzależnień 

Główne objawy uzależnienia, występujące przy prawie każdym jego typie to:  
 • silna potrzeba lub przymus zażywania substancji lub wykonywania określonej czynności 
 • poczucie pustki, kiedy nie możemy czegoś zrobić 
 • zwiększona częstotliwość lub regularność wykonywania danej czynności 
 • trudności z odseparowaniem się od sytuacji lub odstawieniem psychoaktywnych substancji chemicznych 
 • zachowanie kompulsywne

Czy możliwe jest samodzielne wyjście z nałogów?  

Jak najbardziej, jednak zależy to od wielu czynników, np. naszej woli, stopnia zaawansowania uzależnienia, czasu trwania czy jego rodzaju. Przede wszystkim należy sobie uświadomić co stoi za naszym uzależniającym i kompulsywnym zachowaniem. Z reguły jest to uderzenie niskich wibracji na przestrzeń energetyczną. Głównie na umysł, który steruje emocjami, myślami, naszym zachowaniem, potrzebami i innymi energetycznymi strukturami. Nałogi to tak naprawdę nasz upadek, ale od strony energetycznej. Przy degradacji wydzielane są takie substancje w mózgu, które tę niską wibrację utrzymują, obniżając jakość życia i samopoczucia. 
Jak zatem radzić sobie z uzależnieniami? Jak walczyć z nałogami? 
Jak pomóc osobom uzależnionym wyjść z nałogu?

Jak wyjść z uzależnienia?

Pomoc osobom uzależnionym nie jest łatwa, zwłaszcza, że pierwszym ważnym krokiem w terapii uzależnień powinno być uświadomienie sobie, przez osobę uzależnioną, że straciła kontrolę nad własnym życiem. Trudność porzucenia nałogu często wymaga wsparcia bliskich, proces wyjścia może okazać się długi i w jego trakcie trzeba będzie mocno skupienić się na zmianie stylu życia.

Uświadom sobie, że jesteś uzależniony

Osoba uzależniona musi zrozumieć, że już samo przyznanie się przed samym sobą do tego, że ma się problem z nałogami jest jednym z ważniejszych kroków, jakie należy podjąć przy zmianie siebie i swoich nawyków. Bez takiej postawy żadna metoda nie ma większego sensu. Kluczową kwestią jest uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną, że ma problem. Zdolność przyznania się do swego nałogu ma tu kluczowe znaczenie.
Życie w prawdzie, bez iluzji. 
Najczęściej ma to miejsce podczas przełomowego momentu w życiu uzależnionego, np. podczas jakichś traumatycznych przeżyć czy po tragicznych wydarzeniach jak utrata majątku, spowodowanie wypadku drogowego czy strata najbliższych. Niestety prawda jest taka, że czasem musi dojść do ostatecznego załamania się życia, by uzależniony zrozumiał w jak trudnym położeniu się znajduje.

Jak wyjść z uzależnienia?

Powodzenie terapii uzależnień - dokonaj wyboru

Kluczową kwestią jest uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną , że ma problem. Zdolność przyznania się do swego nałogu ma tu kluczowe znaczenie. Drugim istotnym krokiem jaki należy wykonać jest chęć zmiany swojej postawy czyli nastawienie i praca nad wyjściem z uzależnienia. Jeśli ktoś tego nie chce, nie ma szans na powodzenie. 
Jednak fundamentalną sprawą jest zrozumienie przyczyny sytuacji, w której znajduje się uzależniony a wszystko po to, aby był w pełni świadomy nad czym należy pracować, by w przyszłości nie popełniać podobnych błędów. 
By praca nad sobą przyniosła wymierne korzyści, dobrze jest śledzić swoje postępy na bieżąco za pomocą narzędzia jakim są Skale Astralne autorstwa Zbigniewa Jana Popko. Dzięki Skalom, za pomocą wahadełka można np. zbadać przyczynę naszych problemów od strony energetycznej, dobrać odpowiednią metodę działania, by w efekcie móc znaleźć najwłaściwsze rozwiązanie na wyjście z nałogów. 
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o Skalach Astralnych to zapraszamy do działu: Skale Astralne i wahadełkowanie.

Wsparcie osób pozytywnie do Ciebie nastawionych

Poszukaj wsparcia. Nałóg to choroba umysłu i może zdarzyć się każdemu, bez względu na status społeczny, styl bycia lub życia. Jeśli podjąłeś walkę z nałogiem, warto poprosić o wsparcie kogoś życzliwego, kogoś kto jest pozytywnie do Ciebie nastawiony i okazuje zainteresowanie. Wsparcie osoby uzależnionej jest nieocenione w sytuacjach kryzysowych. Dlaczego? Ponieważ musisz mieć pewność, że jesteś akceptowany, bez względu na położenie w którym się znajdujesz. Jest ono szczególnie ważne w okresie, kiedy naprawdę potrzebujesz pomocy. Pomoc w tym przypadku może opierać się na wspólnych rozmowach, opiece czy okazywaniu wsparcia.  
Uzależnieniom często towarzyszy zaniżone poczucie własnej wartości czy poczucie odtrącenia. Z tego też względu powinieneś czuć, że nie pozostajesz pozostawiony sam sobie. Że pomimo trudności jest ktoś kto będzie Twoim powiernikiem, kto służy dobrą radą i okraszy ciepłym słowem.  
Otwarcie mów o swoich problemach. Pozwoli to Wam na wypracowanie najlepszego rozwiązania, który umożliwi pozbycie się problemu związanego z nałogiem. 

Przekoduj umysł 

Człowiek to nie tylko ciało fizyczne, ale także stan umysłu, ciała i ducha. Wszystkie te elementy wzajemnie na siebie wpływają i oddziaływują. Całościowe działanie na wszystkie te obszary, może przywrócić poprawne funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia równocześnie.  
Mówiąc o ludzkim mózgu, musimy pamiętać, że to nie mózg rządzi ciałem fizycznym i naszą energetyką tylko umysł za pomocą podległego mu mózgu. Nasza pamięć jest w nim zapisana aż w 90%.  
Gdy się człowieka programuje to przy okazji tak się wszystko w umyśle ustawia, by nie był on szczęśliwy, by nie mógł poruszać się sprawnie w pewnych elementach swojej egzystencji czy samego siebie.  
Psychika, mózg i umysł to główne części naszej człowieczej istoty. Gdy ktoś lub coś przejmuje nad nimi władzę, automatycznie stajemy się niewolnikami tego kogoś lub tego czegoś. Zmienia się sposób myślenia, charakter potrzeb i nasza własna natura. Wpadamy w sidła uzależnień, od których nie potrafimy się uwolnić. Jak temu zapobiec? Czy możliwe jest takie przekodowanie umysłu lub usunięcie oprogramowania, które uwolni nas od ciążących nałogów i pozwoli na bycie szczęśliwym? Tak. Skorzystaj z innowacyjnego działania "Przekodowanie umysłu", które pozwala na powrót do pierwotnych wzorców zachowań, do takich ustawień, kiedy człowiek był najmocniejszy i radzący sobie w wielu sytuacjach życiowych.

Jak wyjść z uzależnienia?

Uwolnij się od uzależnień 

By móc skutecznie poradzić sobie z nałogiem warto sięgnąć po gotowe, bezpłatne narzędzie Psychologii Duchowej – medytację techniczną "Bagno". Z jej wsparcia z powodzeniem może skorzystać każdy, kto świadomie jest gotowy na zmianę i porzucenie nałogu. Co zaskakujące to fakt, że medytacja działa na każdy rodzaj uzależnienia – alkoholizm, uzależnienie od papierosów, narkotyków, ale także od emocji, nadmiernego myślenia oraz innych niechcianych, odbiegających od normy zachowań. W przypadku silnych uzależnień działanie należy powtórzyć kilka razy. Podczas odsłuchiwania medytacji BAGNO zostają wkomponowane w istotę człowieka nowe ustawienia - mechanizm, który jest zapisany w naszych pierwotnych wzorcach. W tym tkwi sekret i skuteczność medytacji Psychologii Duchowej. Tu od razu powołuje się do istnienia upragniony stan psychofizyczny, z pominięciem pracy z samym problemem. Po skorzystaniu z działania nagle w człowieku pojawia się odczucie wyzwolenia, ulgi, a przyzwyczajenia gasną. Jednak środowisko zewnętrzne, w którym funkcjonował pozostaje bez zmian – ludzie, przedmioty, czy miejsca potrafią przypomnieć o nałogach, z którymi człowiek się zmagał. Dlatego po usunięciu samego problemu – uzależnienia, powinniśmy zadbać o siebie, o radość, skupić na dobrej stronie życia, tak by stare przyzwyczajenia odeszły w niepamięć.

Zmień przekonania, pozbądź się ograniczeń

Czy przekonania można zmienić? Jak się ich pozbyć i po co to robić? W jaki sposób uwolnić się ograniczeń i odzyskać pewność siebie?Najpierw trzeba zastanowić się nad tym, czym są przekonania. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że w ogóle je mamy. Dzięki medytacji uwolnienia od negatywnych przekonań zobaczysz jak może zmienić się twoje życie. Pozwoli Ci ona na to, by raz na zawsze opuściła Cię niepewność i bezsilność, a w ich miejsce powróciła odwaga i wola walki. Warto więc przyjrzeć się swoim przekonaniom i świadomie podjąć wysiłek do uwolnienia się od ich ograniczeń. To właśnie od sposobu, w jaki myślimy, naszych nieuświadomionych przekonań zależy nasze zachowanie, stan psychiczny i odnalezienie się w życiu. 
Przygotowane przez Zbigniewa Jana Popko medytacje prowadzą nie tylko do wyciszenia i relaksu, ale budzi pełny potencjał człowieka. Podczas jej praktykowania uruchomiony zostaje kanał duchowy, taka drabina, dzięki której następuje wzrost wibracji wprowadzający medytującego w odpowiednie stany energetyczne i duchowe. Zatop się w sobie i pozbądź się ograniczeń i blokad, na powrót doświadczając woli walki, odwagi i poczucia spełnienia korzystając z medytacji prowadzonych umieszczonych na naszej stronie.

Uruchom energię życia, a będziesz zdrowy i silny 

Cuda z Janem to darmowe działania dostępne dla każdego. Poprawiają zdrowie, życie i samopoczucie. Każde z nich płynie z wysokich wymiarów i jest duchowym antidotum na przykre sytuacje, które w tym świecie zdarzyć się mogą praktycznie codziennie. Dzięki Twojej chęci zmiany życia na lepsze możesz uruchomić moc Cudów z Janem w domu w kilka minut, kiedy chcesz i gdzie tylko chcesz.
 
Jeśli interesuje Cię rozwój osobisty, rozwój duchowy, pragniesz zmienić swoje życie na lepsze, szukasz wiedzy, wsparcia, już teraz zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego kanału POPKO Centrum Medytacji i Zdrowia.
Wpis redakcji popko.pl
Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021