Jesteś tutaj: Blog Wysoka wrażliwość. Czy jesteś WWO – wysoko wrażliwą osobą?

Wysoka wrażliwość. Czy jesteś WWO – wysoko wrażliwą osobą?

#wysokawrazliwosc #psychologia #medytacja

17:00, dnia 07 grudzień 2022r.
2327
0

Obecny świat nasycony jest całą gamą stale zmieniających się bodźców. Im silniejsza i dłuższa ekspozycja na negatywne bodźce, tym mniejsza jest nasza wrażliwość. Nic w tym dziwnego, skoro stale bombarduje nas natłok informacji, a wszystko walczy o naszą uwagę. Z tego powodu świat przesycają coraz żywsze kolory, szybciej poruszające się zdjęcia i napisy natarczywie próbujące ożywić nasze zmysły, które stają się coraz bardziej odporne na to, co dzieje się wokół. Ale jest to zaledwie kropla w morzu, w porównaniu do tego co możemy dostrzec zmysłami pozafizycznymi a co właściwie może dostrzec osoba o wysokim stopniu wrażliwości. Kim zatem są osoby wysoko wrażliwe? Jakie cechy ich charakteryzują?

Osoba wysoko wrażliwa - co to znaczy?

WWO – to inaczej wysoko wrażliwe osoby, które odczuwają wszelkie bodźce płynące z zewnątrz i wewnątrz intensywniej oraz głębiej. Zwykle charakteryzują się większą empatią, podatnością na stres i znacznie bardziej rozbudowaną wyobraźnią. Najczęściej związane jest to z bogatym przeżywaniem różnych wydarzeń czy sytuacji, których doświadczają. Funkcjonują inaczej niż przeciętni ludzie. Nieustannie słyszą, że są przewrażliwieni lub zbyt emocjonalnie do wszystkiego podchodzą. Niezrozumiani przez osoby z najbliższego otoczenia, nierzadko izolują się od rzeczywistości, by w zaciszu przeanalizować sprawy dnia codziennego. 

Osoby WWO - czujące „więcej” mają niezwykle empatyczne usposobienie, charakteryzuje ich umiejętność współczucia na głębokim poziomie i chęć niesienia pomocy innym. Są miłe, przyjacielskie oraz postrzegają rzeczywistość w zupełnie inny sposób. Osoby wrażliwe mają zdolność do głębokiego i intensywnego przetwarzania informacji, analizowania różnych poglądów i aspektów życiowych.  

Zwykle wyróżniają się na tle pozostałej części społeczeństwa a ich wrażliwość posiada wiele odcieni i wymiarów. Nie mają też problemów z odczytywaniem właściwych intencji. W mig rozszyfrują zamiary i potrzeby innych ludzi. Można by rzec, że są bardziej świadomi informacji jakie napływają z otaczającego ich świata i sytuacji, które ich spotykają. 

wysoka wrażliwość

Jak rozpoznać, osoby o wysokiej wrażliwości?  

Cechy osób wysoko wrażliwych : 

  • skłonność do refleksji i głębokiego przetwarzania informacji, 
  • wychwytywanie szczegółów lub subtelności, które dla pozostałych osób są trudne do dostrzeżenia, 
  • większa empatia oraz wrażliwość na krzywdę, ból, cierpienie i potrzeby innych – zarówno ludzi, jak i zwierząt, 
  • chęć niesienia bezinteresownej pomocy, 
  • większa sensytywność na bodźce płynące z wewnątrz i zewnątrz, 
  • podatność na stres, 
  • umiejętność rozpoznawania intencji u siebie i innych ludzi, 
  • duża potrzeba ciszy i spokoju. Najlepiej czuje się w domu, na wsi, w lesie lub w innych zacisznych miejscach. 

Trudności u osób wysoko wrażliwych  

Osoby wysoko wrażliwe często wyróżniają się na tle innych. Są szczególnie czułe na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Osoby wrażliwe co prawda silniej niż inni odbierają sygnały fizyczne, psychiczne i emocjonalne, jednak każda taka reakcja posiada także swoje ujemne strony. Często powoduje silny stres, przytłoczenie czy wycofanie z życia. 

Jakie zatem trudności lub zagrożenia mogą występować u osoby wysoko wrażliwej?

1. Empatia 

Pewnie niejednokrotnie spotkałeś osobę, która jakby intuicyjnie wyczuwa, co trzeba zrobić, by wszyscy czuli się lepiej – może to być subtelna zmiana oświetlenia, miejsca siedzenia lub prawie niezauważalna zmiana tematu dyskusji.  

Osoby wysoce wrażliwe postrzegają świat w sposób niezwykle empatyczny. Częściej kieruje nimi chęć pomocy. Troska i łagodne usposobienie wynikają z tego, że potrafią im szczerze współczuć. Uchodzą za ciepłe i miłe.  

Łatwiej radzą sobie również z odczytywaniem ludzkich intencji, są wyczulone na subtelności, lepiej interpretują wysyłane przez nich komunikaty werbalne i niewerbalne. Bez problemu analizują ton głosu, mimikę czy mowę ciała.  

Jeśli jesteś osobą wysoce wrażliwą możesz odnosić wrażenie, że nastroje innych na ciebie wpływają, a absorpcja cudzych emocji może powodować wyczerpanie psychiczne, a nawet emocjonalny ból.  

2. Wrażliwość zmysłów na bodźce 

Żyjemy w świecie, w którym dzieje się naprawdę dużo. Wielu z nas odpowiada szybkie i głośne tempo życia, ale czasami przychodzą dni, kiedy czujemy się nieprzyjemnie pobudzeni, gdy wokół nas dzieje się zbyt dużo na raz.  

Osoby wysoko wrażliwe cechuje zwiększona wrażliwość zmysłów na bodźce zewnętrzne, co może doprowadzać nawet do bólu somatycznego. Źródłem dyskomfortu jest nadmierna stymulacja wzroku, słuchu, węchu, dotyku, czy nawet smaku. WWO słyszą dźwięki inaczej, wyraźniej niż inni, nawet niewielkie światło może ich drażnić. Kumulacja bodźców – np. drażniące dźwięki, może powodować silne uczucie przytłoczenia, nudności, a nawet chęć ucieczki. WWO intensywnie przetwarzają informacje, co może powodować przeciążenie układu nerwowego i w efekcie prowadzić do zmęczenia psychicznego. 

wysoko wrażliwa osobowość

3. Większa podatność na stres 

Duża ilość i intensywność bodźców może być powodem silnego stresu. WWO cechuje również większa reaktywność emocjonalna. Potocznie można powiedzieć, że takie osoby więcej ,,biorą do siebie’’ oraz wszystkim się przejmują. Mają tendencje do porównywania się na tle fizycznym, społecznym, zawodowym, a nawet finansowym. Odczuwany niepokój i napięcie może prowadzić do przewlekłego stresu i bólu głowy spowodowanego nieprzyjemnymi sytuacjami i negatywnymi myślami. Gorsze dni wpływają na codzienne funkcjonowanie. Obawa i lęk przed odrzuceniem mogą pojawić się nawet w sytuacjach, które większość społeczeństwa uznałaby za błahe. 

4. Perfekcjonizm lub pracoholizm 

Trudność z odpuszczaniem negatywnych myśli i emocji może przejawiać się większą rygorystycznością względem siebie i innych. Jednak ludzie wysoce wrażliwi są z reguły bardziej surowi właśnie względem siebie – często martwią się opinią innych ulegając mylnemu wrażeniu, że stale podlegają ocenie wszystkich dookoła. To sprawia, że mogą czuć się niezręcznie w większej grupie i obawiać się odrzucenia przez znajomych, rodzinę lub partnera. W obawie przed nieprzyjemnymi sytuacjami WWO mogą czuć się zobowiązane do naprawienia błędów – swoich i cudzych.  

WWO nie lubią pracy pod presją i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą efektywnie pracować w warunkach zamieszania i przestymulowania. Także nadmiar obowiązków może być dla nich bardziej przytłaczający niż dla przeciętnego człowieka, dlatego mogą chcieć wykonać listę zadań jak najszybciej. Jednak wysoko wrażliwe osoby są dobrymi pracownikami – angażują się w swoją pracę, są sumienne i pracowite.  

5. Wycofanie, unikanie konfliktów  

Każdy czasem odczuwa potrzebę wycofania się do miejsca, w którym może mieć odrobinę spokoju, gdzie może uwolnić się od zgiełku dnia codziennego. Tym bardziej osoby wysoko wrażliwe potrzebują więcej więcej czasu, by przystosować się do nowej sytuacji.

Osoby wysoko wrażliwe znacznie częściej niż inni potrzebują czasu, by się zatrzymać, odpocząć, zregenerować zmysły i przemyśleć daną sytuację. Mogą więc częściej szukać miejsc, które pozwalają odetchnąć, uniknąć hałasu i ekspozycji na bodźce, dzięki czemu odzyskają siłę na kolejne zetknięcie z rzeczywistością. Wyjątkowo wrażliwe osoby nie lubią również przebywać w centrum uwagi ani w dużej grupie osób. Preferują przebywanie w samotności w celu wyciszenia się i odzyskania równowagi. 

WWO przeżywają kłótnie znacznie intensywniej od przeciętnego człowieka. Przede wszystkim nie lubią się kłócić, a wszelkie problemy wolą rozwiązywać rozmową. Jest to też związane z wyższym poziomem empatii i lepszym zrozumieniem innych. 

6. Trudności w podejmowaniu decyzji  

Każdemu zdarza się stanąć w obliczu decyzji, która go przerasta. Jednak WWO mogą czuć większą niż przeciętna, potrzebę dogłębnej analizy podejmowanych kroków – rozważania wszystkich za i przeciw możliwych rozwiązań danego problemu. Chcą być pewni, że podjęta przez nich decyzja będzie jak najlepsza. Niestety często towarzyszy temu stres i strach.  

wysoko wrażliwe osoby

7. Tendencja do nadmiernego myślenia 

WWO dostrzegają więcej szczegółów i niuansów. Mają tendencję do wpadania w błędne koło analizowania doświadczeń, natłoku myśli oraz nieustannego wracania do przeszłości. Taka osoba stale odtwarza w głowie różne sytuacje (dużo częściej od innych ludzi). W wyniku tego następuje zazwyczaj przypływ negatywnych myśli. Wieczne wyobrażanie sobie minionych wydarzeń może powodować obsesję i niepokój. 

Jak pomóc osobie wysoko wrażliwej? 

WWO nie jest zaburzeniem psychicznym ani nieprawidłowością, jednak niejednokrotnie może być źródłem życiowych trudności zarówno dla ludzi wysoko wrażliwych, jak i ich bliskich. Partnerzy osób wrażliwych mają wyjątkowe zadanie, dlatego w relacji z osobą wwo z pewnością pomoże wiedza na temat wysokiej wrażliwości jako cechy. 

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że wysoko wrażliwa osobowość może również współwystępować z lękiem, stresem lub depresją. Czasami osoby wysoko wrażliwe decydują się na terapię, po to, aby zrozumieć, co odróżnia je od innych i w jaki sposób mogą sobie radzić na co dzień.  

Jak zatem pomóc osobie wysoko wrażliwej?

Samoświadomość

Każdy człowiek zasługuje na to, by być szczęśliwy i spełniony. Jeśli żyjemy w dyskomforcie, często towarzyszą nam sytuacje, w których nie umiemy się odnaleźć lub czujemy się przytłoczeni – warto zatrzymać się na moment lub nawet zrobić krok w tył i przyjrzeć się temu, co się dzieje. Gdy już pojmiemy, czym jest wrażliwość, będziemy mogli podjąć stosowne działania, by uczynić nasze życie prostszym i ustawić je tak, by wyeksponować i właściwie wykorzystać nasze mocne strony. A nie tworzyć nieświadomie takich, które mogłyby tworzyć nadmierną presję. W zrozumieniu własnej natury i mechanizmów obecnych w życiu, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie pomoże Ci nasz kanał POPKO TV – Zdrowie i Sukces, taka skarbnica wiedzy, gdzie można znaleźć wiele materiałów, medytacji i działań. Mistyk Jan dokładnie tłumaczy, kim jest człowiek, jaki drzemie w nim potencjał, jak zmienić siebie i swoje życie na lepsze oraz udostępnia darmowe narzędzia, które są nieocenioną pomocą na co dzień. 

medytacja prowadzona

Pozbądź się stresu 

W dzisiejszych czasach stres jest powszechnym zjawiskiem. Dotyka każdego w mniejszym lub większym stopniu. Gdy przychodzi stres człowiek się kruszy, a kiedy stres się nasila, człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak mało wie na temat swojej istoty. Nagle nie potrafi wyjść z negatywnego myślenia i przeżywania emocji, z niewłaściwego postrzegania potrzeb i nieodnajdywania się w rzeczywistości. Wszystkie relacje, nawet z samym sobą się sypią, mimo, że wszystko dotychczas było dobrze... Jak radzić sobie ze stresem? Jak pokonać go raz na zawsze?  

Uzdrowiciel duchowy Zbigniew Jan Popko przygotował niesamowity prezent, który jest efektem działania niekonwencjonalnej medycyny wielowymiarowej. Jeśli chcesz wiedzieć jak naprawdę pokonać STRES? Skorzystaj z działania: Skuteczny i krótki sposób na stres. Ta medytacja twórcza, pozwoli na zniwelowanie lub całkowite pozbycie się nadmiernego stresu oraz powrót do dawnej harmonii i równowagi. 

Pielęgnuj swoją wrażliwość – jesteś wyjątkowy 

Osoby WWO czują więcej, badania pokazują, że co piąta osoba na świecie przejawia cechy WWO – osób wysoko wrażliwych. Wrażliwość to doświadczanie życia całym sercem. Jest cechą, która pozwala spojrzeć na świat z szerszej perspektywy, przeżywać go mocniej i intensywniej niż pozostali ludzie. Tylko wrażliwe osoby potrafią budować silne i trwałe więzi, rozumieć innych bez słów i tworzyć piękne projekty w oparciu o partnerską współpracę bez rywalizacji. To właśnie oni są zdolni do przekraczania wszelkich umysłowych granic, przeżywania mistycznych stanów i twórczych uniesień. Dlatego są tacy cenni i niepowtarzalni. To prawdziwi artyści, ludzie, którzy odbierają wszystko w tonacjach harmonii, postrzegający wszystkie formy wibracji: słów, muzyki, obrazu i ruchu. 

osoby wysoko wrażliwe

Unikaj ludzi, którzy zatruwają Ci życie 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jacy ludzie cię otaczają? Czy patrzą na innych negatywnie? Czy odczuwasz przez nich zmęczenie lub brak akceptacji? Czy miałeś wrażenie, że musisz grać, aby odbierali Cię lepiej? Jedno jest pewne: im szybciej rozstaniesz się z ludźmi, którzy zatruwają Ci życie i zabijają Twój potencjał, tym lepiej dla Ciebie. Nie oszukujmy się, tacy ludzie nigdy nie zostaną Twoimi przyjaciółmi, bo Cię najzwyczajniej w świecie nigdy nie zrozumieją. Dlatego nie daj się więcej wykorzystywać i nie przedłużaj tej agonii. Zadbaj o komfort psychiczny, aby nie stracić tego co w Tobie najcenniejsze. 

Jeśli nie wiesz od czego zacząć i jak oczyścić się z negatywnej energii osób z Twojego otoczenia to zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym umieszczone jest specjalne działanie, dzięki któremu raz na zawsze uwolnisz się od nieciekawych ludzi i ich negatywnego wpływu. Cuda z Janem to darmowe działania dostępne dla każdego. Przygotowane przez mistrza bioenergoterapii i doświadczonego uzdrowiciela duchowego Zbigniewa Jana Popko poprawiają zdrowie, życie i samopoczucie. 

Wpis redakcji popko.pl

Materiały publikowane w serwisie popko.pl mają charakter edukacyjny i paramedyczny, a towary oraz usługi nie stanowią i nie zastępują porady medycznej. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na portalu jest wskazane, tylko i wyłącznie z podaniem aktywnego linka popko.pl jako źródła. Nazwa serwisu, jego koncepcja, wygląd graficzny, oprogramowanie oraz baza danych podlegają ochronie prawnej.
popko.pl 2021